İsot Tüketmenin İnsana Faydaları

Tükettiğimiz Ürünlerin Kalori Değerleri
22 Mayıs 2019
Metabolizmayı Hızlandırmak İçin Yapılması Gerekenler?
25 Mayıs 2019

Dumanla kurutulmuş jalapeno türü olan isot, bir antikanser olarak kanserle mücadele etme, kan basıncını düşürme, diyabeti yönetme, kalp hastalıklarına karşı koruma, kilo kaybına yardımcı olma gibi sağlığa farklı alanlarda fayda sağlamaktadır.

Solunum koşulları ve bağırsak hastalıklarına karşı savunmak. Ayrıca yonga tozu veya biberler, bağışıklık sistemini iyileştirmeye, sindirimi iyileştirmeye, sağlıklı kemik oluşumuna yardımcı olmaya, gece körlüğünü ortadan kaldırmaya ve diğer gıdalardan besin alımını optimize etmeye yardımcı olabilir.

İsot, olgun ve parlak kırmızı olana kadar bitkide bırakılan normal jalapeno biberidir. Daha sonra birkaç günlüğüne çıkarılıp dumanla kurutulur, böylece normal jalapenoslardan alabileceğiniz biberin su ağırlığı ortadan kalkar. Bu kurutma işlemi, mangal biberleri ve tozunu barbekü sosları, salsas ve diğer çeşitli Meksika ve Orta Amerika yemeklerinde popüler olan dumanlı bir lezzet veren şeydir.

İsotun sağlığa yararlı olmasının nedenleri arasında, vitamin A, K vitamini, C vitamini, B6 vitamini ve potasyum gibi vitaminleri ve mineralleri ile kapsaisin, demir, magnezyum, fosfor ve diyet gibi diğer besleyici içerikleri içermesi vardır.

İSOTUN SAĞLIĞA FAYDALARI

  • Antikanserdir
  • Kardiyovasküler Riski azaltır
  • Diyabet Yönetimi sağlar
  • Metabolizma hızlandırır ve enerji harcamanızı kolaylaştırır
  • Kemik Sağlığını Geliştirir

Acı biberin genel olarak metabolizma hızlandırıcı etkisi olduğunu artık hepimiz biliyoruz. İsot baharatı da acı biber familyasından olduğu için metabolizma hızlandırıcı etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla diyet yemeklerinize isot ekleyip, bu baharatın metabolizma hızlandırıcı etkisinden faydalanabilmek mümkün olacaktır.

İsot diyetini uygulayabilmek için metabolizma hızınıza uygun bir diyet listesi ayarlayarak isot diyetini uygulayabilirsiniz. İsot diyetini uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta yediğiniz yiyeceklere isot eklemek olacaktır. Ancak bu durumu çok fazla abartmamanızda fayda var. Özellikle mide rahatsızlığı olan kişilerin isot diyetini uygulamaları uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir