‘Sıfır Atık’ Projesi Tokat’ta Yaygınlaşıyor
27 Şubat 2019
Doğru Bildiğimiz 5 Yanlış
27 Şubat 2019

Bilindiği üzere İnternet günümüzde çok yaygın bir şekilde kullanılıyor hayatımızın bir parçası haline gelmiş olan İnternet, 1969 yılında bulunmuştur peki Vinton Cerf kim gelin cevabına hep birlikte bakalım.

Vinton Cerf 23 Haziran 1943’te Newhven’da doğmuştur. Kalifornia’daki Stanford Üniversitesinde Matematik Mühendisliği öğrencisiydi. Vinton Cerf 1966 yılında üniversiteyi bitirmiş  ve doğuştan işitme engelli olan Sigrid ile tanıştı daha sonrasında ona çok büyük bir tutkuyla bağlandı ve onunla evlendi. Eşini çok seven Vinton Cerf, Sigrid’in dış dünya ile iletişim kuramamasına çok üzülüyordu ve bunun için çözüm yolu arıyordu. Aklına gelen bir fikir ile yola çıkan Vinton  Cref bilgisayarlar arasındaki veri transferini belirli bir temele oturtmaya çalışıyordu.

Amerikan ordusu tarafından 1969 yılında Arpnet isimli İnternet benzeri yerel ağ kurulmuştur. Ama bu sistem güvenlik amaçlı iletişim ağı olduğu için kendi sınırları içerisinde hapsolmuştu. Vinton Cerf bu sistemi ilham kaynağı olarak gördü ve eşi Sigrid’in diğer insanlarla iletişim kurması için sistemi yaymaya başladı. Ardından diğer bilim adamları tarafından ilgi gördü ve 1970 yılında tam anlamıyla kullanılmaya başladı. 1973-1978 yıllarında TCP/IP protokolünün geliştirme sürecinde bulundu. Bu protokol sayesinde tüm dünya İnternete bağlanabildi. Vinton Cerf fikir adamıydı, tabi daha sonra mail, web, html gibi birçok teknoloji ve yenilik diğer bilim adamları tarafından bulundu ve geliştirildi.

Sadece eşi için bu yola çıkan Vinton Cerf internetin tohumlarını ekti ve şuan da milyonlarca kullanıcısı bulunan dünyanın dört bir yanında kullanılan dev bir ağın mucidi. Vinton Cerf sayısız ödüller almış ve çalışmalarının karşılığı olarak 1992’de “İnternet Dünyasının Başkanı” ödülünü aldı Vinton Cerf’e bizde teşekkür ederiz o olmasaydı bu yazıyı okuyamazdınız.

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir