İnsanları Neler Mutlu Ediyor?

A vitamini nedir? A vitamini nelerde bulunur?
16 Mart 2019
Hayalleri Gerçekleştirmek İçin Neyi Bekliyoruz
17 Mart 2019

YAPILAN ARAŞTIRMALARA GÖRE MUTLULUK İNSANI BULMAZ, İNSAN MUTLULUĞU BULUR. ÇÜNKÜ MUTLU OLMAK DA OLMAMAKTA BİREYİN KENDİ ELİNDEDİR. BİZDE SİZE BUGÜN ‘BENİ NE MUTLU EDER’ SORUSUNA CEVABI VERMEK İÇİN DERLEDİK BU YAZIMIZI…

MUTLULUK NEDİR?

Bu kavram büyük bir şey olmak zorunda değildir. En küçük bir şey bile mutluluk diye tanımlanır. İnsanı gülümseten her şeye mutluluk demekte mümkün değil tabi kide bazen yalandan mutlu oluruz, Neden diye sorulmaz orada gülmek zorundayızdır. Yalan olsa da gülmek zorundayızdır. Mutluluk için lotodan milyarların çıkmasına da gerek yokdur. En küçük şeyler bile mutlu eder. Bazen sevdiğin insanı görmek bazen sokaktan geçen bir yaşlının simit yemesi, bir çoçuğun annesi oyuncak alınca yüzünde oluşan tebessüm, bir kedinin çöpte bulduğu et parçasını yeme telaşı bile bizi mutlu edebilir. Fazla örneklendirmek isterdim ki konumuz İnsanı neler mutlu eder sorusuna cevabı bulmak. İşte madde madde insanı neler mutlu eder sorusuna cevap…

ÇOCUKLAR

Anket sonuçlarına göre mutsuz bir bireyi bile gülümseyen çocuk güldürebilir. İstisnalar kaideyi bozmaz. Ama şunu söylemeliyim ki dünyanın en mutsuz insanı olsun. Bir çocuğunun gülüşü onun kalbinin bir yerinde yer alır. Ve hatırladıkça gülümsetir. Bu yüzden çocukların mutluluk üzerinde çok etkisi vardır.

EVCİL HAYVANLAR

Kuş, balık, köpek, kedi bunları beslemek bilim adamlarında araştırmalarına göre bu ve bu gibi evcil hayvanları evde beslemek ömrü uzatan bilimsel bir gerçektir. Çünkü insanda sorumluluk duygusu da gelişiyor. Ve onları besledikten sonra oluşan mutluluk tarifsizdir.

EV İŞLERİ

Temizlik, güzel kokular, pırıl pırıl perdeler, rengarenk halılar, kısaca temiz olan her şeyden kadınlar mutluluk duyar. Sadece kadınlar mı temizlikten mutluluk duyar? Yapılan araştırmalara göre erkeklerin %12’si temizlik yapmaktan mutlu oluyor. İşin bir diğer boyutu ise ev işlerine yardım eden erkekler üzerinden kadınlar da mutlu oluyor.

GÜLMEK

Deli dolu gülen, hunharca gülen hiç olmadık şeye gülen insanlar sizce de çok samimi değiller mi? Gülmek, gülümsemek, gülümsetmek insana huzur veriyor bence. Bir kahkaha, bin porsiyona bedeldir sözü kesinle doğru.

DOSTLUK

Hiçbir kan bağı olmadan kendi cinsiniz, bazen bu karşı cinste olabiliyor. Onu dostun gibi hissetmek ağladığında ona anlatmak, tüm sevinçlerine üzüntülerine onuda ortak etmek işte bunu gerçek dostlar yapar. Dostluk kelimesi o kadar güçlüdür ki, sen yanlış yapsan da seni bırakmaz. O yanlış yapsa da bırakmamak her koşuda arkasında durmak. Dostluğu en büyük ayakta tutan etken ise karşılıklı güven ve birbirini her koşulda anlama yeteneğidir. Hiç kimseniz olmasa bile kendinize bir dost edinin derim. Gülmek gülebilmek güldürebilmek için önünüzde upuzun seneler var. Mutlu olun mutlu yaşayın.

ÇİÇEKLER

İnsanın insan olabilmek için önce doğaya saygısı olmalıdır. Çiçek en çok kadınları mutlu etse de eşine, sevgilisine çiçek alan insanlar da mutlu olurlar. Mutluluk için bence hayatımızda çiçekler olmalıdır.

YEMEK PİŞİRMEK

Yemek pişirirken kokusu bile mutlu etmeye yetiyor bireyi. Güzel yemekler, güzel tatlılar yapmak insanı mutlu etmeye yeter. Hele birde birisi yaptığınız yemeğe çok güzel olmuş derse bu daha çok mutlu eder insanı.

Yazı: Payam Polat

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir