Güneşte Yanmamak İçin Ne Yapılmalı ?
13 Ağustos 2018
Hangi üniversite kaç lira burs veriyor?
13 Ağustos 2018

İdam her ne kadar eskiden kalma  bir ceza olarak kabul görülsede, 74 ülkede idam cezası uygulanıyor,  25 ülkeninde sadece ceza kanunlarında var.
İdam Cezası Uygulayan Ülkeler ;

ABD 


1608 ve 1991 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri ve selefi kolonilerde 15,269 kişi idam edilmiştir. 1930’dan 2002’ye kadar ABD’de 4,661 idam gerçekleştirilmiş ve bunların yaklaşık üçte ikisi ilk 20 yıl içerisinde infaz edilmiştir. Buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri Ordusu 1916 ile 1955 yılları arasında 135 askeri idam etmiştir

JAPONYA


Japonya’da cinayet ve vatana ihanet suçlarına idam cezası uygulanıyor. 1946- 1993 yılları arasında Japon mahkemeleri 708 idam cezası kararı almış ve bunların 608’ini uygulanmıştır. Bu kararlara bakıldığında genellikle seri cinayetlere bulaşmış kişilerin ağırlıkta olduğu görülüyor.

Birleşik Arap Emirlikleri

 

Çin

 

Daha Onlarca Ülkede İdam Cezası Var

Singapur, Somali, St. Kitts ve Nevis, Sudan, Suriye,Swaziland, Tacikistan, Tanzanya, Tayland, Tayvan, Trinidad ve Tobago, Uganda, Ürdün, Vietnam, Yemen, Zambiya, Zimbabwe. Yukarıda ki ülkelerin dışında da idam cezaları var bunlar ; Antigua ve Barbuda, Bahama, Bangladeş, Barbados, Belarus, Beliz, , Botsvana, Burundi, Çad, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator Ginesi, Eritre, Etiyopya, Filipinler,Gabon, Gana, Gine, Guatemala, Guyana, Güney Kore, Hindistan, Irak, Kamerun, Kırgızistan, Komor Adaları, Kırgızistan, Komor Adaları, esoto, Libya, Lübnan, Malavi, Malezya, Mısır, Moğolistan, Nijerya, Oman, Özbekistan, Pakistan, Ruanda, Saint Lucia, Saint Vincent ve Granada, Sierra Leone,

Yasalarında olsa da, son on yıldır idam cezasını uygulamayan ülkeler:

Myanmar, Nauru, Nijer, Orta Afrika Cumhuriyeti, Papua Yeni Gine, Rusya, Sri Lanka, Surinam, Tıgı, Tonga, Tunus, Bahreyn, Benin, Brunei, Burkina Faso, Cezayir, Fas, Gambiya, Grenada, Kenya, Kongo Cumhuriyeti, Madagaskar, Maldivler, Mali, Moritanya.

Beğendiniz mi ? 15 Saatte Manş Denizi’ni Geçti okumak ister misiniz ? 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir