Hint Bülbülü’nü Yakından Tanıyalım

Tokat’ın En Meşhur Lezzeti: Tokat Çökeleklisi
17 Nisan 2019
Ağaç Sansarı Ne Tür Bir Hayvandır?
17 Nisan 2019

Tabiat sahip olduğu güzellikleriyle, sahip olduğu eşsiz canlılarla bizleri her zaman şaşırtmaya, hayretler içerisinde bırakmaya devam etmektedir. Her canlının ayırt edici özellikleri bulunmaktadır. Kuşların en belirgin özellikleri, uçma yetenekleridir. Genellikle sevimli ve küçük canlılardır. İnsanlar tarafından çok sevilen kuşlar arasında yer alırlar.

Türkiye de Hint Bülbülü olarak bilinen kuşlar, aslında ispinoz ailesine dahildirler ve asıl isimleri zebra ispinozdur. Küçük, narin bir yapıya sahiptirler. Çok çeviktirler, çok hızlı hareket ederler.

Çok hareketli kuşlardır. Çok çabuk ürerler. Beslenmesi ve bakımları kolaydır. Hint Bülbülleri de Muhabbet kuşları gibi çok cana yakın bir kuş türüdür. Evcil olmalarıyla tanınırlar. Kimi kuş türünü doğa da görmek onlara günlük hayatta rastlamak imkansızdır. Ama Hint Bülbülleri öyle değildir; onları her ne kadar doğa da kendi hallerinde gezerken görmesekte, neredeyse tüm petshoplarda görebiliriz. Hatta çevremize baktığımızda çoğu balkonda kafes içerisinde tek veya eşleriyle görme şansımızda vardır.

Hint Bülbülleri de, muhabbet kuşları gibi kafes içerisinde evde kolayca bakılabilir. Fakat Hint Bülbülleri, Muhabbet kuşları gibi insanlarla etkileşim kurmazlar. Konuşamazlar, ele avuca gelmezler. İnsanlara fazla yaklaşmaktan çekinirler, rahatsız olurlar. Vakitlerini eşleriyle birlikte geçirmeyi çok severler.

5225_1Hint Bülbülleri hareketli olmalarının yanında, heyecanlı ve sinirli kuşlardır. Eşleriyle gün içerisinde sıkça kavga edebilirler. Hint Bülbülleri uygun koşullarda sürekli üreyebilmektedirler. Onların üremesi için gerekli olan sakin bir ortam, yeterli sıcaklıkta rahatsız edilmemeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir