Hıçkırık Nedir? Hıçkırık Neden Olur?

Bekçi alımı başvuru tarihleri ve şartları neler?
19 Mart 2019
Şimdiden 3 dizi teklifi geldi
19 Mart 2019

Hıçkırık, diyafram kasının ani ve istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda oluşmakta. Peki hıçkırık nedir, neden olur? sorularınızı yanıtlayacağız.

Çoğu zaman hemen hemen herkes bu durumu çoğu kez hepimizin karşılaştığı bir durumdur. Bu durum ise uzun süre devam etmesi sonucunda sıkıcı bir hal almaktadır. Çoğunlukla ciddi bir sorun olarak algılanmamakta olan hıçkırık, aksine uzun süre devam ediyorsa bu durum kalp ve beyin gibi organlardaki bir hastalığın da habercisi olabilir. Gelin asıl sorumuzun cevabına bakalım.

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, aşırı yemek yemekten ya da sinirsel nedenlerle diyaframın istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda hava akciğerlere geçerken boğazdan  çıkan ve düzgün aralıklarla yinelenen ses olarak tanımlanan hıçkırık, kısa sürede kendiliğinden geçer ve çoğu durumda önemsizdir. Fakat günlerce süren ve bir türlü geçmeyen inatçı bir hıçkırık ile karşı karşıyaysanız mutlaka bir doktora görünmenizde yarar var.

Hıçkırık Neden Olur?

Göğüs boşluğu ile karın boşluğun birbirinden ayıran ve diyafram adı verilen kasın istem dışı kasılmasını takiben ses tellerinin bulunduğu gırtlak bölgesinin aniden kapanmasıyla oluşan hıçkırığın oluşmasında birden fazla etken etkili olabilir. İşte en çok neden olan hıçkırıklar…

AŞIRI YEMEK TÜKETİMİ: Mide çok dolu olduğunda bu doluluk, kısa sürede geçecek bir hıçkırığa neden olabilir. Hızlı bir şekilde çok yemek, çok alkol almak, fazla hava yutmak, sıcak ve soğuk içeceklerin karışmasıyla mide ısısının aniden değişmesi ya da heyecanlanmak gibi durumlar da diyaframın bitişiğinde bulunan midenin şişmesine ya da gerilmesine dolayısıyla hıçkırığa neden olur.

ÇOK GÜLMEK: Güldüğümüz sırada içimize ani olarak hava çekmemiz nedeniyle hava çok hızlı bir şekilde gırtlak kapağına doğru ilerler ve diyaframla ilgili sinirleri uyarır böylece hıçkırık başlar. Bu tarz hıçkırıklar genellikle kısa süreli olur.

YOĞUN STRES: Stresli olmak ve can sıkıntısı gibi durumlarda hıçkırığın oluşmasına neden olur. Kaygı ve stres diyaframı uyaran hormonların salınmasına neden olur ve diyaframdaki kasılmalar tetiklenerek hıçkırık meydana gelir.

GEBELİK: Gebeliğin devam ettiği sırada anne karnında büyümekte olan bebek, diyaframa baskı uygular ve hıçkırığa neden olabilir.

HIÇKIRIK NASIL GEÇER?

KESE KAĞIDI YÖNTEMİ: Kese kağıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek yöntem budur. Çok fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır.

KARANFİL ÇİĞNEMEK: Aç karnına birkaç karanfil çiğnemek de hıçkırık için olumlu sonuç verebilir.

Uzmanlar toplumun birçok kesimi tarafından uygulanan nefes tutmak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limonlu su içmek gibi yöntemlerin yanlış olduğunu ve daha farklı hastalıklara neden olabileceği konusunda vatandaşları uyarıyor. Eğer kendiliğinden kısa sürede geçemeyen hıçkırıkla karşı karşıya kalırsanız vakit kaybetmeden bir doktora görünmenizde fayda var.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir