Her Sabah 5’te Kalkmanızı Sağlayacak Önemli İpuçları

Hashimoto tiroiditi Belirtileri
21 Ocak 2019
Erkeklerde Saç Kaybı
21 Ocak 2019

İş hayatında ve eğitim hayatında erken kalkmanın önemi büyük. Sağlıklı bir uyku çekmeden güne başlamak hem verimsiz çalışmanıza hem de vücut dengenizin bozulmasına sebep olabiliyor.

Ayrıca uyanamama sorunu yüzünden dersten kalmak, sınava yetişememek, işten kovulmak gibi ekstra durumlar da söz konusu. Her sabah uykusunu almış bir şekilde sabah 5’te uyanan Susie Moore’un erken kalkma taktikleri, hayatınızı kolaylaştıracak önemli ipuçları barındırıyor. Erken kalkmak için verimli taktiklere ihtiyacınız varsa göz gezdirmenizde fayda var.

Girişimci ve yaşam koçu olan Susie Moore, yıllarca sabah 8’de kalkmaya alıştıktan sonra bu saati sabah 5’e çekti

Sabah 5’te uyanmanın en zor kısmı ise sanıldığı gibi sabahın köründe yüksek sesle çalan alarm değil. Elbette sabahın 5’inde çalan alarm tadınızı kaçırabilir ama erken uyanmanın en zor kısmı bu değil. Sanılanın aksine hem uykunuzu alıp hem de erken uyanabilmenin anahtarı: erken uyumak.

Sabah 5’te uyanıp güne enerjik başlayabilmenin anahtarı akşam 9-10 gibi yatağa girmek

Çocukları okula bırakmak, kahvaltı hazırlamak, trafiğe takılmadan işe yetişebilmek ya da sınava girmeden önce son bir tekrar daha yapmak. Erken uyanmak için herkesin kendine özgü bir sebebi var. Alarmı erteleyerek bir yerlere geç kalmamak için yapacağınız en önemli şey, uykunuzu tam alabilmek için erkenden yatağa girmek.

Yatağınızı sabahtan toplamak, gece yatağa girmenizi daha keyifli hale getirebilir

Yatmadan önce odanızı toplamak gibi sorumluluklarınız varsa bu uykuyu ertelemenize sebep olabilir. Eşyalarınızı sabahtan toplayın, yatağınızı düzenli hale getirin ve uyumamak için bahaneniz kalmasın.

Sabahları 5’te uyanma rutinine başladığınızı arkadaşlarınıza söyleyin ve programlarınızı ona göre ayarlayın

Eğer akşam 10’dan sonra maillerinizi, WhatsApp mesajlarınızı kontrol etmiyorsanız kimse sizi eleştiremez. Sağlıklı uyku çekmeyen insanlar işe yorgun argın geldiklerinde siz çoktan uyanmış, sporunuzu ve kahvaltınızı yapmış, çalışmak için dinamik bir hale gelmiş olacaksınız. Saygı duymak çok zor olmasa gerek.

Yemek saatlerinizi dengeleyin ve bol sebze tüketin

Erken kalkan çok yol alır. Güne erken başladığınızda işlerinizi erkenden bitirme potansiyeline sahipsiniz. Bu sayede akşam yemeği hazırlamak için yarım saat ayırmak sizin için çok daha kolay olacak. Akşam yemeği saatini erkene alın ve sebze ağırlıklı hafif akşam yemekleri hazırlayın.

Bir süre sonra alarm kurmayı unutabilirsiniz

Biyolojik saatinizi yeni uyku düzenine ayarlamak kolay olmayabilir. Yine de belirli bir süre boyunca erken yatıp uykunuzu alırsanız, bir süre sonra alarm kurmaya gerek kalmadan sabah 5’te, belki de daha erken bir saatte uyanacağınızı görebilirsiniz. Unutmayın, erken kalkmak ve güne erken başlamak, günü verimli bir şekilde kullanabilmek için de oldukça faydalı.

Bonus: Erken uyanmak için kilit öneme sahip birkaç yöntem daha mevcut

İş hayatında ve eğitim hayatında başarının en önemli anahtarlarından biri erken kalkmak. Bu konuda kendinizi hazırlamanız için özen göstermeniz gereken birkaç madde daha mevcut. Karanlıkta uyumak, gözünüzü açtığınızda pozitif şeyler düşünerek kendinizi motive etmek, alarmı ertelememek için kendinizi şartlamak, uyanınca bir bardak su içmek ve devamında lezzetli ve sağlıklı bir kahvaltı hazırlamak en önemli motivasyon kaynakları arasında.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir