“Gurbette” fotoğraf sergisi başlayacak

Tokat Meşhur Yemekleri
9 Ocak 2019
Çay ve kahve ağrılarınızı artırıyor olabilir
9 Ocak 2019

‘Gurbette’ resim sergisi 7-20 Ocak tarihleri arasında Marmara Üniversitesi, Göztepe Kampüsü Atatürk Eğitim Fakültesi Atatürk Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Atlas Kültür Merkezi ve Marmara Üniversitesi Kentsel Sorunlar ve Yerel Yönetimler Araştırma Merkezi ile ortaklaşa yapılan Hollanda’ya göç fotoğraf sergisi “Gurbette” adı altında İstanbul’da sanat severler ile buluştu.

Keman dinletisi ile başlayan sergiye Hollanda İstanbul Konsolosu Bart Van Bolhuıs, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Şükrü Özdemir, Araştırmacı Yazar Şahin Yıldırım ile birçok öğrenci ve akademisyenin katılımıyla başladı.

Hollanda’da 500 bine yakın nüfusa sahip olan soydaşlarımız ülkedeki en büyük azınlık gurubu oluşturduğu gibi siyasetten, kültüre, araştırmadan iş verenine kadar her sektörde temsil ediliyorlar. Peki ama yarım asırda bu süreç nasıl bu aşamaya geldi? İşçi göçü anlaşması neden yapıldı? Birinci nesil Türkler Hollanda’da nerelerde çalıştılar? Birinci nesil ne tür şartlar içinde yaşamlarını idare ediyorlardı? Pansiyon hayatları nasıldı? Birinci nesilin Hollandalı komşuları ile geçimleri nasıldı? Sorularının cevabını bu sergide bulabileceksiniz.

‘Hollanda’ya Göç’ fotoğraf sergisi araştırmacı yazar, Şahin Yıldırım’ın 2014 teki ‘50 jaar, 50 verhalen’ kitabından esinlenerek gerçekleştirildi. Sergi daha önce Hollanda’nın birçok noktasında sanatseverlerle buluştu.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir