Gıda Boyası Nedir? Gıda Boyası Zararlı mıdır?

Fenerbahçe 30 yıl önceyi hatırlattı
26 Şubat 2019
Tokat; Yazmacılar Hanı
26 Şubat 2019

Gıda Boyası Nedir? Gıda Boyası Zararlı mıdır? sorularını sizlere bir arada derlemeye çalıştık gelin bir göz atalım.

Gıda Boyası Nedir?

Kozmetik ürünlere, ilaca yada bir gıdaya veya insan vücuduna uygulanmasıyla yada ilave edildiğinde renk veren boya veya katkı maddeleri olarak bilinmektedir.

Dünya nüfusu artmakta ve bununla birlikte gıdaların üretilmesi ve tüketilmesinin kullanımı da artış göstermektedir. Bu artışlara da bağlı olarak üretiminde depolama ve taşınma sırasında bozulmamaları için gıda, çokça katkı maddelerinden elde edilmiş olmaktadır.

Gıda Boyası Zararlı mıdır?

Yapay olan gıda boyaları, şekerlere, sporcu içeceklerine ve pişmiş ürünlere parlak ve canlı renkler vermektedir. Bazı markalara ait ilaçların yanı sıra turşularda, füme somonda ve salata soslarında bile kullanabiliyorlar. Yapay gıda boyalarında son yıllarda daha çok % 500 oranında artış göstermiştir. Daha kötüsü ise bu artış oranının çoğunu çocuklar oluşturmuştur.

Kanser ve alerjiye ait olarak çocuklarda hiperaktivite gibi ciddi yan etkilerin  yapay gıda boyalarının neden olabileceği iddia edilmiştir. Bu konu oldukça tartışmalı bir konudur ve hakkında birçok zıt görüş bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir