Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a halkın desteği azalıyor

Üçlü Zirve başladı
7 Eylül 2018
NTO’da "Sıfır Atık Projesi" uygulanacak
7 Eylül 2018

Yapılan son bir kamuoyu araştırmasında, Cumhurbaşkanı Macron’un yeni yasama ve yürütme dönemine girişte ‘başarısız’ olduğu düşüncesi halk nezdinde güçlendiğini gösteriyor.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un halk nezdinde popülaritesi her geçen gün düşüyor. Fransa’da bir kamuoyu araştırması, Cumhurbaşkanı Macron’un yeni yasama ve yürütme dönemine girişte ‘başarısız’ olduğu düşüncesi halk nezdinde güçlendiğini gösteriyor. Yapılan ankete göre, Fransızların yüzde 74’ü Macron’un yeni döneme ‘kötü bir giriş yaptığı’ görüşünde. Katılımcıların yüzde 32’si ise bunu ‘oldukça kötü’ olarak düşündüklerini belirtti.

“Zenginlerin Cumhurbaşkanı”

Göreve geldiği günden bu yana “Zenginlerin Cumhurbaşkanı” olmakla eleştirilen Macron, halk nezdindeki itibar kaybı hızla düşüyor. Ülkedeki zenginlere yönelik vergileri azaltırken çalışanların ve emeklilerin ödediği primlerin yükseltilmesinden yana tavır alan Macron, sosyal yardımların kısıtlanması yönündeki politikasını ısrarla sürdürüyor. Son araştırmayla birlikte Macron, son haftalardaki tutumuyla kendi popülaritesini kendi düşürdüğü şeklinde algılandı.

“Macron oldubittiye getirebilir”

Geçen hafta Çevre Bakanı Nicolas Hulot’un iklim politikalarında yaşanan tutarsızlıktan dolayı duyduğu rahatsızlık sonucu istifa etmesiyle sarsılan Macron Hükümetinin, çalışanların gelir vergisinin doğrudan maaştan kesilmesi uygulamasını hayata geçirme kararının büyük tepki aldığı anlaşıldı. Bu yasa kararının 2019’dan itibaren uygulanacağı belirsizliği tartışılırken kamuoyu, Macron’un yasayı uygulayabileceğini düşünüyor.

Başarısız ve yanlış politikalar halkın tepkisini çekiyor

Çevre Bakanı’nın istifasıyla küresel ısınmayı önlemeye yönelik iklim politikalarının başarısız olması, dar gelirliye verilen sosyal yardımların miktarlarının dondurulması veya kısıtlanması, çalışanlara ek prim getirilmesi ve vergi politikasındaki hükümetin tutarsız kararları halkın tepkisini çekiyor. Macron’un çevreci duyarlılığı ve faaliyetleriyle Fransız toplumunda belirli bir saygınlığı olan Nicolas Hulot’un istifa etmesi üzerine, bu göreve François de Rugy’yi Çevre Bakanı olarak ataması kararı da olumsuz karşılandı.

Seçmenlerinin yüzde 28’i Macron’a karşı

Bununla birlikte, Macron’un partisi Cumhuriyet Yürüyüşü (LREM) taraftarları arasında bile cumhurbaşkanını başarısız bulanların oranının yüzde 30’un üstünde olduğu kaydedildi. Bu karara sadece kendi partisi LREM taraftarlarından yüzde 72 oranında destek bulurken, sağ ve sol muhalefet partilerinin seçmenleri arasında yüzde 57 ile yüzde 81’e ulaşan bir tepki olduğu belirtildi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir