Evde Kedi Besleyenler İçin Öneriler

Can Eriğin Fiyatı Dudak Uçurttu
23 Mart 2019
Türk Eserleri Tokyo’da Rüzgar Estiriyor!
23 Mart 2019

Ev hayvanlarını bir çocuğumuz sever kedi ve köpeklerimizle Hem gezegenin, hem evcil hayvanınızın hem de sizin iyiliğiniz için bu tüyoları gözden kaçırmayın!

Kedi tuvaleti

Evde yaşayan kedinin yarattığı atık tabii ki kum. Kedi kumu alırken hem çevre hem de kedinizin sağlığı için kum içeriğini okuyun. İçeriğinde mümkün olduğu kadar az kimyasal bulunan kumlardan satın alın ya da şurada bulabileceğiniz tarifle kendi kedi kumunuzu yapın ve hem masraflarınızı azaltın hem de eski gazete kağıtlarını dönüştürün. Kum alırken güzel kokulu içeriklere aldanmayın, özel kokulu kumlar ekstra kimyasallar içerir ve kediniz ve çevreniz için tehdit oluştururlar.

Kedinizin tuvaletini temizlerken kağıt havlu ya da peçete yerine yıkanabilir plastik eldiven kullanarak kağıt tüketiminizi de azaltın. Kedi kumu satın almak konusunda ısrarcı iseniz büyük boy kum satın alarak ambalaj atığınızı azaltın.

Köpek tuvaleti

Köpeğinizi gezdirirken tuvaletini yaptığında dışkıyı doğada 1500 yılda çözünen naylon poşet yerine geri dönüştürülmüş kese kağıdı kullanın. Köpek gezdirmek için arabayla büyük yeşil alanlara gitmeyin, evinize yakın bir parkta yürüyüş yapın.

​Satın almayın sahiplenin

Evdeki kedi ya da köpekleri çoğaltma zamanı geldi diye düşünüyorsanız gözünüz sokaklarda ve barınaklarda olsun. Aşırı üreme sonucu çoğalan, barınaklara sığmayan, sokaklarda aç ve susuz halde şiddete maruz kalan, kötü niyetli kimseler tarafından zehirlenen sokak hayvanlarını aklınızdan çıkarmayın.

Kısırlaştırın

Evde 15 kedi ya da köpekle yaşamak gibi bir niyetiniz yoksa evcil hayvanınızı mutlaka ama mutlaka kısırlaştırın. Kimsenin onlarca sahipsiz hayvanı sokağa, ölüme terk etmeye hakkı yok. Nefret edeceğiniz o insana dönüşmeyin. ​

Bez çanta alışkanlığınızı bir ileri seviyeye taşıyın

Markete giderken yanınıza aldığınız bez çantanızı petshop ve veteriner ziyaretlerinde de kullanmayı unutmayın. Biliyorsunuz, gezegenin daha fazla plastiğe hiç ihtiyacı yok!

Ev yapımı ödül mamaları

Kedi ya da köpeğinizin ödül mamasını hatta belki günlük mamasını bile kendiniz yapabilirsiniz. Tariflerimiz için şuraya göz atın.

Saklama kapları

Mama ve ödül mamalarını plastik kaplar yerine yıkanabilir ve sağlıklı cam kaplarda saklayın

Mama alırken dikkat

Kedi ya da köpeğinizin bir haftada kaç gram mama tükettiğini hesaplayın ve mama satın alırken son kullanma tarihi geçmeyecek şekilde büyük boy mamalardan satın alarak ambalaj atıklarınızı azaltın.

Mama kapları

Evcil hayvanınıza asla tek kullanımlık kağıt ya da plastik kaplarda mama vermeyin. Yıkanabilir cam mama ve su kapları kullanın ve aile üyelerinin dikkatini çekmesi için kapların üzerine işaretler koyun.

Dana etinden uzak durun

Dana eti üretimi sırasında tavuk, balık ve ördek gibi diğer hayvanlara nazaran daha fazla karbon salımı gerçekleşir. Mama alırken etli mama yerine başka seçenekleri tercih etmeye çalışın.

Hayvanınızı kimyasallardan uzak tutun

Evcil hayvan beslenen evlerin diğerlerinden daha fazla temizliğe ihtiyacı olduğu su götürmez bir gerçek. Zemin ve mobilyaları markette satılan bol kimyasallı temizleyiciler yerine ev yapımı deterjanlarla temizleyin.

Kimyasalların hem doğaya hem de hayvanınıza bulaşma riskinden kurtulun. Önerilerimizi şurada bulabilirsiniz.

Pet şişeye veda edin

Köpeğinizi gezdirmeye çıkarken yanınıza pet değil cam şişede su alın ya da sürekli kullanabileceğiniz bir su matarası edinin.

Kediler ve su

Biliyoruz kediniz içgüdüsel olarak akan sudan içmek istiyor. DNA’larına işleyen ‘durgun suda bakteri üreyebileceği ve akan suyun her zaman daha güvenli olması’ güdülerini engelleyemezsiniz. Sizin onun için tertemiz su hazırladığınızı anlatmanız da bir hayli zor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir