ETKİLİ DİNLEME TEKNİĞİ (İFİKAN) NEDİR?

Ümit Yesin neden hayatını kaybetti?
19 Mart 2019
Çocuklarda Görünen Uyku Sorunları
19 Mart 2019

İFİKAN, etkin dinleme tekniklerinden birisi olan bu yöntem çalışmanızı daha da kolaylaştırmaktadır. İFİKAN ne demekmiş hep birlikte bakalım.

Milyonlarca öğrencinin en iyi sonuçları almak için yarıştığı günümüzde de başarılı olmanın temel kurallarından birisi öncelikle anlatılan dersi  iyi anlamaktan geçmektedir. Dersi iyi anlamak için ise iyi dinlemenin önemi büyüktür.

baş harflerine göre verilmiş kelimelerdir.

İ- İleriye Bak,

F-Fikirler,

İ-İşaretler,

K-Katıl,

A-Araştır,

N-Not tut anlamına gelmektedir.

şimdi gelin yukarıdaki kısaltmaların detaylarına bir göz atalım:

İ- ileriye bak anlamına gelmektedir. Dersi dinlerken öğretmenin ne anlattığının önceden tahmin edilmeye çalışılmasından yola çıkılarak bu sayede derse ilginin aktif bir şekilde sürdürülmesi sağlanır. Bu aşamada yapılması gerekenler ders notlarını dersten önce okuyarak ders hakkında genel bilgilerin öğrenilmesi ile başlar. Bu sayede anlatılan konuya önceden bir aşinalık olacağı için konu daha öğrenilir. Derse dersten önce hazırlanılırken olası soruları çıkarmak oldukça faydalı olacaktır.

F- Fikirler anlamına gelir ve bu dersin ana fikrini ne olduğunu, öğretmenin dersi öğretme amacını ve bu bilgilerin sizin hayatınızda ne gibi fayda ve değişiklikler getirebileceğinin düşünülmesi sürecidir. Özellikle üniversite öncesi dönemlerde okuyan öğrenciler anlatılan derslerin hayatlarında bir işe yaramayacağını düşünerek derse kafasını vermediği ve önemsemediği görülmektedir. Halbuki öğretilen her dersin bir amacının olduğunun ve ileride fayda sağlayacağının bilinerek derse gelinmesi ders performansında önemli artışlar sağlayacaktır.

İ-İşaretler anlamına gelir. Öğretmenler genellikle derste anlatılan konular içerisinden “şunlar sınavda sorulacak bunları çalışın şurası önemli demez” o konunu önemli kısmı anlatılırken size ipucu verecek işaretler kullanırlar:

  • burası önemli
  • can alıcı nokta şu
  • burayı unutmayın
  • Ana fikir…

şeklinde başlayan cümleler olası sınav konularına işaret etmektedir. Bu işaretleri yakalamak olası soruları belirlemeye yardımcı olabilir.

K-Katıl anlamındadır. Etkin bir dinleyici olmanın en önemli kurallarından birisi ise derse katılma yolu ile olmaktadır.  Aktif bir şekilde derse katılım öğrencinin öz güvenini arttırıp derse olan ilgisini yükseltirken aynı zamanda motivasyona da önemli katkıda bulunur.

A-Araştır anlamına gelir. Etkili ve verimli bir araştırma için;

  • Öğretmene konu ile ilgili sorular sorun,
  • Konu ile ilgili fikirlerinizi arkadaşlarınız ile paylaşın,
  • Ders notlarını dersten önce okuyunuz,
  • Ders ile ilgili öğrendiğiniz önemli yerleri defterinize not edin.

N- Not Tut anlamındadır. Not tutmak derste öğrenilen bilgilerin hatırda kalmasını sağlarken daha sonra önemli noktaların tekrarlanmasını sağlayarak eğitimin başarısının artmasına yardımcı olur.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir