Kadınlar araba alırken nelere dikkat ediyor?
14 Ağustos 2018
Kadınlar İçin İdeal Ayakkabı Topuk Boyu
14 Ağustos 2018

Bankalar ve ticari kuruluşların, dolandırıcılığın önüne geçmek gerekçesiyle müşterilerinin elektronik cihazları kullanırken yaptığı hareketleri kaydettiği ve bununla kimlik tespiti yaptığı ortaya çıktı.

New York Times’ın haberine göre, sayıları gün geçtikçe artan banka ve ticari kuruluş, kullanıcıların elektronik aletlere dokunuşu, ekranı kaydırması, klavye kullanma biçimi gibi küçük ve hassas fiziki hareketlerin bilgisayar uygulamaları üzerinden toplanarak oluşturulan verilerle müşterilerin kimlik saptamasi yapıyor.
Milyonlarca müşterinin elektronik aletleri kullanırken yaptığı kolay hareketler üzerinden toplanan bu verilerin parmak izi ya da yüz okutma kadar güvenilir olduğu belirtiliyor.
“Davranışsal biyometri” adı verilen bu teknikle, hemen her gün yaşanan şifre ve kişisel bilgilerin ele geçirilmesi gibi siber hırsızlığın önüne geçilmeye çalışılıyor.
Büyük şirketler için dolandırıcılık vakalarını tespit eden programlar yazan ThreatMatrix isimli şirketin kurucularından Alisdair Faulkner, çoğu şirketin davranışsal biyometriye başvurduğunu belirterek, “Kimlik, üst düzey bir ticari para birimidir ve sektörel seviyede bu para birimi bir silaha dönüştürülüyor.” ifadesini kullandı.
Söz konusu teknikden iki yıldır faydalanan İskoçya’daki Royal Bank’ın İnovasyon Müdürü Kevin Hanley, bu sistemin 18 milyon 700 bin müşteri üzerinde kullanıldığını açıkladı.
Merkezi ABD’nin New York eyaletinde bulunan ve büyük şirketlere dolandırıcılık belirleme programı satan Forter firması da veritabanlarında 180 ülkeden 175 milyon kişinin kaydı olduğunu duyurdu.
YÖNTEM TARTIŞMALARI DA BERABERİNDE GETİRDİ
Öte yandan, özel hayatın gizliliğini savunan aktivistler, oldukça az sayıdaki şirketin kullanıcılarına nasıl takip edildikleri konusu ile ilgili şeffaf olduğundan kaynaklı biyometrik araçların kullanımını sorunlı görüyor.
Electronic Frontier isimli vakfın kıdemli avukatı Jennifer Lynch, şirketler tarafından daha çok bilgi toplandıkça, bu bilgileri kullanacak alanlar bulmaya çalışacaklarına dikkati çekerek, “Dolandırıcılığı tespit etmek ile hakkınızdaki çok özel bilgileri öğrenme arasında çok ufak bir çizgi var.” yorumunu yaptı.
World Privacy Forum’un İcra Direktörü Pam Dixon da tüketicilerin bu tür verilerinin koruma altında olması gerektiğini belirterek, “Maalesef böyle bir koruma yok ve şirketler bu sistemi hiçbir bilgilendirme yapmadan kullanıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir