Düzenli Bir Şekilde Alınan Vitamin Takviyesi Vücuda Zararlı

Egzersiz İlaç Değerinde
14 Nisan 2019
Güne Sporla Başlamanın Faydaları
15 Nisan 2019

Son yapılan bir bilimsel araştırma, alınan vitamin takviyelerinin sağlığa iyi gelmesinin aksine vücuda zarar verdiğini ortaya koydu. Uzmanların önerisi, takviye yerine sağlıklı beslenme.

ABD’deki Tufts Üniversitesi Friedman Beslenme ve Bilim Bölümü’nden Doç.Dr. Fang Fang Zhang araştırma sonuçları ile ilgili yaptığı değerlendirmede, düzenli olarak kullanılan vitamin haplarının ölüm riskini azaltmadığı, aksine sağlığa zararlı olabileceği yönünde kanıtlar olduğunu belirtti.

TAKVİYE YERİNE SAĞLIKLI BESLENİN

Araştırmacılar, deney sırasında besin takviyesi almanın ölüm riskini düşürmediği bunun yerine sağlıklı beslenerek vitaminleri besinlerden alan deneklerin ölüm riskinin daha az olduğu sonucuna vardı.

YETERLİ K VİTAMİNİ ÖLÜM RİSKİNİ AZALTIYOR

Buna göre deney sonuçlarında, besin takviyesi almak kalp ve damar hastalıkları veya kanser gibi hastalıklarda ölüm riskini düşürmezken gıdalardan alınan yeterli miktardaki K vitamininin bahsi geçen hastalıklardan kaynaklanan ölüm riskini yüzde 20 düşürdüğü ortaya çıktı.

Araştırmacılar ayrıca deneklerin yiyeceklerden aldığı besinlerin vücutları için koruyucu ancak besin takviyelerinden aldıkları vitaminlerin vücutları için koruyucu olmadığı sonucuna vardı.

Diğer yandan çok fazla miktarda kalsiyum takviyesi almanın kanserden dolayı ölüm riskini artırabileceği ifade edildi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir