Dubai’de Karşılaşabileceğiniz Şeylerin Neler?
4 Eylül 2018
ABD’de kasırga uyarısı
4 Eylül 2018

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte’nin, İsrail’e yaptığı resmi ziyareti kapsamında İsrail Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile görüşmesi protesto edildi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, dört günlük resmi bir ziyaret için geldiği İsrail’de, Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin ve Başbakan Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. Ülkesinin İsrail’i ziyaret eden ilk başkanı olan Duterte, İsrailli aktivistler tarafından protesto edildi. Reuven Rivlin’in Cumhurbaşkanlığı konutu önünde toplanan İsrailli aktivistler, “Cinayetleri durdur” yazılı pankartlar taşıdı. İsrail bayrakları sallayan aktivistler, “Sessiz olmayacağız ve silah satışı konusunda anlaşmayacağız” dedi. İki ülke arasında 6 ay önce ön silah alım anlaşması yapılmış ve Filipinler’de petrol arama anlaşması yapılmıştı. Her iki anlaşmanın da imzalanması bekleniyordu.

Filipinler Başkanlık Ofisi’nden daha önce yapılan açıklamada, birçok Filipinli işçinin bulunduğu ülkelere yapılan ziyaretin amacının ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirmek olduğu belirtildi. Duterte, yaptığı açıklamada her iki ülkedeki temasları çerçevesinde savunma ve güvenlik, ticari, ekonomi ve işgücü konularında görüş alışverişinde bulunacağını söyledi. Duterte, ziyareti kapsamında İsrail’deki 28 bin ve Ürdün’de yaşayan 48 bin Filipinler vatandaşı ile bir araya geleceğini ifade etti. İsrail ve Filipinler arasında Duterte ziyareti kapsamında işbirliğini güçlendirmek için anlaşmalar imzaladı. Anlaşmaların biri İsrail’deki Filipinli işçilerin çalışma koşullarının iyileştirilmesini içerirken, diğer ikisi yatırımları teşvik etmeyi amaçlıyor.

Öte yandan, İsrail’deki temaslarının ardından Duterte, çarşamba günü Ürdün’e geçecek.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir