Dünya Sağlık Örgütü: “Nüfusun 4’te 1’i egzersiz yapmayarak kanser riskini tetikliyor”

Cerablus’ta patlama: 5 yaralı
5 Eylül 2018
Japonya’daki Jebi Tayfunu’nda bilanço ağır: 11 ölü, 300 yaralı
5 Eylül 2018

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya nüfusunun 4’te 1’inin yeterince egzersiz yapmadığını ve kanser, kalp krizi ve diyabet gibi hastalıkları tetiklediğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 2001 yılından beri dünya çapında yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. WHO, 1,4 milyar insanın yeterince hareket etmediğini bu yüzden ciddi sağlık problemlerine davetiye çıkardığını açıkladı. WHO, dünyanın 168 ülkesinde 1,9 milyon üzerinde yaptıkları incelemeler ve takipler sonucunda hazırladığı rapor, en temel fiziksel aktivitelerin bile yetersiz yapıldığını gözler önüne serdi.

Gelişmiş ülkelerde artış var

Araştırma, İngiltere ve ABD gibi yüksek gelirli ülkelerde fiziksel olarak aktif olmayanların oranının yüzde 32’den, 15 yılda yüzde 37’ye yükseldiğini ortaya koydu. Öte yandan düşük gelirli ülkelerdeki fiziksel aktivite yapmayanların yüzde 16’da sabit kaldığını ortaya koyuldu. Düşük gelirli ülkelerde fiziksel aktivite yapılmasının sebebi işlerine yürüyerek veya toplu taşıma kullanarak gitmeleri gösterildi.

Egzersiz yapanlarda artış çok cüzi

WHO’nun araştırmasına göre 2001-2016 yılları arasında egzersiz yapanların sayısında artışın çok az olduğunu ortaya çıkardı. WHO yetkilileri fiziksel aktivite yapmayan insanların oranının 2025 yılına kadar yüzde 10 azaltma hedeflerinin olduğunu açıkladı.

Uzakdoğulu kadınlar çok hareketsiz

Uzmanlar Doğu ve Güneydoğu Asyalı kadınların, Orta Asya, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve yüksek gelirli Batılı ülkelerdeki kadınlara göre çok daha hareketsiz olduğunu ortaya koydu.

Halk sağlığı ve bulaşıcı hastalık uyarısı

WHO raporunun baş danışmanı Dr. Regina Guthold, gerekli fiziksel aktivite yapmayan bireylerin sayısının gün geçtikçe arttığına dikkat çekerek, dünyanın belirli bölgelerinde yeterli fiziksel aktivite yapılmamasının insan vücudunun direncini düşürerek bulaşıcı hastalıklara sebep olduğunu ve toplum sağlığını olumsuz etkilediğini açıkladı.

Uzmanların 19-64 yaş arasındakilere tavsiyeleri

Uzmanlar yetişkinlerin haftada 150 dakika orta derece aerobik aktivite yapmalarını veya 75 dakika güçlü egzersiz yapmalarını önerdi. Orda derece aerobik aktiviteler olarak uzmanlar, futbolu, hızlı yürümeyi, yüzmeyi, bisiklet sürmeyi, doğa yürüyüşünü ve takım sporlarını önerdi. Güçlü egzersizlere ise uzmanlar, koşu, hızlı yüzme, jimnastik, dövüş sporları ve bisikletle yokuş çıkılmasını örnek gösterdiler.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir