Doğal ve Etkili 3 Yüz Maskesi

Ruşeym nedir? Ruşeym nasıl elde edilir?
20 Nisan 2019
Gün Boyu Tok Tutan Besinler
21 Nisan 2019

Kendinize zaman ayırmak, biraz da cilt sağlığınıza özen göstermek, şöyle bir yüz bakımı yapmak istediğinizde siz de evdeki malzemelerle yüzünüze hemen yüz maskesi hazırlıyor ya da hazırlamayı çok istiyor ama cilt tipinize nasıl bir yüz maskesi hazırlamanız gerektiğini bilmiyorsanız çok doğru yerdesiniz.

Yağlı ciltlerden kuru ve karma ciltlere, hatta her cilt tipine uyan maskelere, hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlanan, oldukça doğal ve tahmin ettiğinizden de çok etkili olacak bu yüz maskesi tariflerinden en az biri cildinize iyi gelecek. Sadece gözenekeleri temizlemekle kalmayacak, cildinize hava aldırması sayesinde sivilce ve siyah noktalardan da kurtaracak.

Yağlı ciltlere uygun yüz maskesi tarifi

Cildinizin fazla yağlı olmasından şikayetçiyseniz, bu yağlanmayla birlikte sık sık sivilce ve siyah nokta sorunu da yaşıyorsanız sizi hemen böyle alabiliriz. Yine her evde olan malzemelerle hazırlanacak doğal bir yüz maskesi hazırlayacak, bu sayede cildimizi temizleyip yağlardan arındırırken aynı zamanda sivilcelerimizden de kurtulacağız. Bu yüz maskesi tarifini de yine haftada 1 olacak şekilde uygulayabileceksiniz.

Yağlı ciltlere uygun yüz maskesi tarifi için malzemeler:

  • 1 yemek kaşığı (tepeleme) yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı (silme) karbonat
  • 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Yağlı ciltlere uygun yüz maskesi tarifi nasıl yapılır?

Tüm malzemeleri küçük bir kasede bir araya getirin ve dikkatli bir şekilde karıştırın. Limon suyu ve karbonatın doğrudan birbirine temas ettiği alanlarda köpüklenmeler olabilir, endişelenmeyin. Ardından karışımı cildinize hafifçe, bastırmadan güzelce sürün ve bu şekilde 15-20 dakika kadar bekletin ve sonrasında ılık suyla, parmak uçlarınızı dairesel şekilde hareket ettirerek ve çok bastırmadan durulayın. Maskenin ardından cilt tipinize uygun olarak kullandığınız bir nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Kuru ciltlere uygun yüz maskesi tarifi

Eğer kuru bir cilde sahipseniz özellikle soğuk havalarda cildiniz hemen pul pul dökülmeye, kolayca çatlamaya başlıyorsa, tüm bunlar nedeniyle de yumuşak değil sert yapılı bir cildiniz varsa hemen yaklaşın böyle. Hemen hemen her evde bulunan malzemelerle hazırlayacağınız 2 malzemeli basit bir karışımla yüz maskesi hazırlayabilir, bu maske sayesinde hem cildinizin temizlenmesini hem de nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bu kolay yüz maskesi tarifinin etkileri bununla da sınırlı değil üstelik. Haftada 1 olacak şekilde düzenli olarak kullanıldığında göz altı morluklarının görünümünü de iyileştiriyor, yaşlanma karşıtı bir etki oluşturarak yeni kırışıklıkların oluşma riskini en aza indiriyor.

Hadi o zaman merakta bırakmadan tarife geçelim.

Kuru ciltlere uygun yüz maskesi tarifi için malzemeler:

  • 1 adet yumurtanın sarısı
  • 1-2 çay kaşığı bal

Minik bir not: Eğer sivilce problemi yaşıyorsanız bu karışıma 1-2 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu da ilave edebilirsiniz.

Kuru ciltlere uygun yüz maskesi tarifi nasıl yapılır?

Yumurtanın sarısı ve akını birbirinden güzelce ayırın. Sarısını küçük bir kaseye alıp içine balı ilave edip karıştırın ve işte bu kadar! Macun kıvamına gelen karışımı makyaj kalıntıları ve kirden arındırdığınız cildinize çok bastırmadan sürün ve bu şekilde en az 20 dakika bekleyin. Ardından ılık suyla durulayın. Durularken parmak uçlarınızla dairesel hareketler yaparak, bastırmadan temizlemeye özen gösterin.

Karma ciltlere uygun yüz maskesi tarifi

Eğer karma bir cilt tipine sahipseniz, T bölgeniz yağlı ancak diğer alanlar nispeten daha normal, hatta kuru ise yüzünüzdeki bu yağ dengesini kurmanızı sağlayacak bir yüz maskesi tarifi var. Üstelik bu maske sadece cildinizin yağ ve nem dengesini sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda sirkeden aldığı güç sayesinde sivilcelerin oluşumunu önlüyor, cildi temizliyor, siyah noktalardan arındırıyor. Haftada 1 ya da 2 kez düzenli olarak kullandığınızda kısa süre içinde tüm bu etkilerini görmeye başlıyorsunuz. Mis.

Karma ciltlere uygun yüz maskesi tarifi için malzemeler:

  • 5-6 yuvarlak muz dilimi
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir