Ekonomi nedir?
15 Ağustos 2018
Ailece evde spor nasıl yapılır?
15 Ağustos 2018

1- Günümüz yaşam koşullarının getirdiği gerilim yalnızca ruh halinizi değil bunun yanı sıra kilo dengenizi de bozuyor. Uzmanlar bu konuya dikkat çekip çözüm tavsiyelerini şöyle sıralıyor:
2-İş gerilimi, ev ilişkilerini yönetme gerilimi, ekonomik koşullar ve diğer çevresel etkenler etrafınızı kuşattı diyelim. Sorunlara sırtınızı döndünüz. Yüzünüzü cipse, aşırı doz kuruyemişe, unlu mamuller ve belki de tatlıya çevirdiniz. Ya da size özgü diğer bir besin zaafına…
3-Bunları yerken adeta, gerilime neden olan gerçek etkeni yer gibisiniz değil mi? Birçok araştırmaya göre insanlar gerilime girdiklerinde aşırı yağlı çıtırdayan, takırdayan yiyecekleri tercih ediyor veya aşırı yağlı ve şekerli yiyeceklere yöneliyor.
4-Peki… Sakinleştiniz ve yemeyi durdurdunuz. Bir de baktınız ki problem olduğu yerde duruyor. Yani hiçbir şeyi çözememişiz! Artık üzerinizde yalnızca pişmanlık yok. Bir de biriken yağlar var. Tarih yazmamıştır ki; yeme ve içme bir problemi çözsün. Şimdi yeni bir probleminiz daha var. Fazla kilolar… Soruna ve olası çözümlere sırtınızı dönüp kontrolsüz yedikçe, bir de bakmışsınız probleminiz 1 iken 2 olmuş. Bu biçimde devam ederseniz sağlık problemleri da eklenir. Bir de bakarsanız derdiniz 3’e çıkmış.
5-İşte bu noktada farkındalığınızı geliştirin. Bir mini ajanda edinin. Kalem kâğıdı alın, problemleri listeleyin. Çözümü elinizde olmayanları kabullenmek ve düşünmemek üzere yeniden başlık koyup ayrı bir sayfaya aktarın. Geri kalanların karşısına çözüm tavsiyelerinizi çeşitlendirerek not edin. Her fırsatta bu çözüm tavsiyelerinin üzerine gidin, deneyin ve gerek görülürse yeni tavsiyeler kaydedin. Çünkü bu da şahsi gelişim ve sağlıklı yaşamın bir ögesidir.
6-Kalp ritminizi düzensiz ve her zamankinden daha süratli hissediyorsanız, çayı daha az ve açık için. Limon dilimi eklemeyi deneyin. Yeşil, siyah ve beyaz çayların bu husustaki etkileri aşağı yukarı olarak aynıdır.

7-Çok sayıda kahve de gerilimi katlar. Tek seferdeki kahve miktarını azaltın. Bol sütlü için. Toplam günlük sayıyı da azaltın.

8-Daha çok su içerek en azından vücut içi kimyasal gerilim etkenlerini uzaklaştırın. Unutmayın, ter bezleri, böbrekler, barsak ve akciğerler toksinleri su kullanarak uzaklaştırabilir. Bu çabanız karaciğerinizin detoks yükünü de hafifletmeye yardımcıdır.


9-Öğle ve akşam kesinlikle yoğurt yeme alışkanlığı edinin.
Salata ve sebzesiz sofraya oturmayın. Hatta önce salata ve sebzeleri tüketin.

10-Brokoli, brüksel lahanası, kırmızılahana, karnabahar ve havuç diri kalacak biçimde az pişirilirse kalbinizi gerilime karşı, kanser riskini azaltmaya yardımcıdır. Tüketebileceğiniz bir pişirme tekniği ve özel soslarla da deneyebilirsiniz. Fakat çok etkili bir tavsiye olduğunu göz ardı etmeyin.

11-Gece atıştırmalıklarınız çiğ havuç ve ayvadan yana olsun.

12-Bol bol zencefil, adaçayı, ıhlamur, nane limon gibi şekersiz demleme içecekler ile oyalanın. Düşük kalori ile tıkanacak, sağlık bulacaksınız.

13-Sarı kantaron çayı doğal anti depresan olup Avrupa’ da uzun uzun yıllardan beri reçete ediliyor. Doktorunuzla da konuşarak akşamları 1-2 fincan demleme çay olarak tüketin.

14-Doğru nefes almayı öğrenin ve her gerilime girdiğinizi hissettiğinizde, kalp ritminizden anksiyeteden şüphe ettiğinizde bunu deneyin. Diyafram nefesi, doğumdan itibaren var olan, insan bedeni için en etkili nefes alma tekniğidir. Önce dik oturun ve bütün nefesi boşaltarak başlayın. Sonra göğüs kafesinizi şişirmeden, karnınızı şişirin. Karın kaslarınızı da güçlendirir, sıkılaştırır. Bu prosedürü 10-15 defadan birkaç defa yaparak, 40-50’ ye tamamlayın.

15-Probiyotik besin desteği alın ya da kendiniz evinizde kaliteli bir kefir mayası edinip ekşitmeden süzerek için. Mayanın büyümesine izin vermeyin, bölün ve paylaşın. Böylece gerilimi öldürün. Yerine sevgi ve sağlık büyüsün.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir