Mesajlarınızı Yedeklerken Dikkat Edin Tuzağa Düşmeyin
24 Şubat 2019
Tokat’ta Spor Seferberliği Başlatıldı
25 Şubat 2019

Dijital Dönüşüm Danışmanı Murat Erdör, 2019 yılında dijital alanda öne çıkacak, yeni yıla damgasını vuracak trendleri açıkladı.

Trendlerle ilgili bilgi veren Murat Erdör, suni zeka teknolojilerdeki büyük yükselişin 2019’da daha da hissedileceğini, 5G Mobil uygulamaların yanı sıra e-spor, online eğitim, perakende, suni zeka destekli çözümler gibi alanlardaki uygulamaların günlük hayatımıza daha çok nüfuz edeceği ifade etti.

Me Consultancy kurucusu Murat Erdör’ün açıklamalarına göre, 2019 yılına damgasını vurması beklenen dijital trendler şu şekilde:

1. 5G Mobil uygulamalar geliyor

Şu an kullandığımız 4G LTE ağından çok daha hızlı hizmet vermesi beklenen 5G teknolojisini yakın zamanda her yerde görmeye başlayacağız.

2019 yılında 5G uygulamaları dünyanın bazı gelişmiş ülkelerinde yer bulacak. 2019 yılı sonunda ise 5G destekli cihazların tanıtılması bekleniyor. Ancak tüm esas şebekelerin 5G’ye yönelik servisleri ise 2021 yılında hayatımızda olacak.

2. Chatbots’lar yaygınlaşaca

Yapay zeka formlarının hayatlarımıza girmesi şeklinde tanımlayabileceğimiz Chatbotslar, yakın zamanda telefon ve bilgisayarları kullanma biçimimizi kati olarak değiştirecek. Chatbotslar, gelecekte kullanıcıların söylediklerini çok kısa sürede analiz edecek ve kullanıcıların isteklerini yerine getirmek için onları yönlendirecek.

3. Yapay Zeka (AI) destekli çözümler

Önümüzdeki yıl, dünya çapında hükümetler ve tüketici pazarları da dahil olmak üzere birçok işletmede tahmine dayalı analiz, makine öğrenimi ve doğal dil işleme gibi teknolojilerin benzersiz bir karışımını olan suni zeka çözümleri devreye sokulacak. Yapay zeka, kullanıcılarından gelen art bildirimlerden sürekli olarak öğrenen teknolojiler ve bu teknolojilerin sunacağı hizmetler sayesinde pazarlamayı büyük ölçüde değiştirecek ve gündelik hayatlarımıza daha çok nüfuz edecek.

4. Akıllı hoparlörler geliyor

Kullanıcılar tarafından alaka gören Amazon Alexa, Google Home ve Apple HomePod gibi akıllı hoparlörler, nihayet birkaç yıldır tüketici teknolojisi pazarında bir dalga oluşturmuştu. Sorulan soruları yanıtlayabilme özelliği taşıyan, kablosuz, sesle denetim edilebilen; çeşitli uygulamalar üzerinden müzik çalma, günlük havadis, bilgi, salık özetlerini dinleme, alarm kurma, hava durumunu ve trafiği sorgulama, döviz kurunu öğrenme, aş tarifi bilgileri alma, internet üzerinden sipariş verme gibi birçok işlevi yerine getiren akıllı hoparlörlerin kullanımı giderek yaygınlaşacak.

5. E-spor’a yönelik yatırımlar artacak

Türkiye’de 4 milyon, dünya genelinde ise 200 milyon civarında oyuncusu bulunan ve var hacmi 1 milyar dolara yaklaşan e-spor ekonomisinin yarattığı toplam hacim önümüzdeki 3 yılda 5 milyar dolara yaklaşacak. Özellikle oyuncuların, yayıncıların, reklamcıların ve markaların ilgisini çekmeye başlayan e-spor alanına yönelik yatırımlar yeni yılda artacak.

6. Online eğitim alan kişi sayısı artacak

Öğrenmede esneklik, düşük maliyet, basit erişilebilirlik ve artan animasyonlu öğrenme ile yaygınlaşan ve rağbet görmeye başlayan online eğitim sektörü, önümüzdeki sene Türkiye’de de büyüyecek ve online eğitim alan kişi sayısı artacak. İnternet kullanıcısı sayısındaki tırmanış ve çevrimiçi kapasitelere sahip geniş bant havuzlu cep telefonlarına artan erişim de pazardaki büyümeyi hızlandıracak.

7. Sesli aramayla istenilen ürüne kolayca ulaşılacak

Kelime ile aramanın daha da gelişmiş hali olan “ses” ile arama özelliği, e-ticaret sitelerinde arama opsiyonu olarak karşımıza çıkacak. Sesli arama özelliğiyle istediğimiz ürünleri kolayca aratabileceğiz. Sesli arama özelliğinin 2019 yılı sonunda yaygınlaşması öngörülüyor.

8. Video izlenme oranları artacak

Video içerik pazarlaması günden güne gelişme gösteren bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Sanal gerçeklik çözümleri, 360 derece videolar ve live streaming içerikler nihayet yıllarda video pazarlamasına yeni bir nefes getirdi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir