Nobel Getirmesi Beklenen : Daron Acemoğlu

Tek Parmakla 17 Kitap Yazan Erdal Yalçın
13 Ağustos 2018
15 Saatte Manş Denizi’ni Geçti
13 Ağustos 2018

Her ne kadar eğitim sistemimizi ve akademik yeterlilik seviyemizi sık sık öz eleştiriye tutsak da de hem yücelten hem de gelecek jenerasyonlara örnekler de yok değil. Onlardan biri alanında en iyilerine de imza atmış Daron Acemoğlu ve onun hakkında öğrenmediğiniz kimi değerli ayrıntılar olabilir.

Prof. Dr. Kamer Daron Acemoğlu en iyi  eğitim ve araştırma kurumlarından biri olan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde İktisat alanında çalışmaya devam ediyor.

Dünyanın en iyi 10 iktisat profesöründen biri olarak görülen, lise dönemini Galatasaray Lisesi‘nde tamamlayarak İngiltere’ye yönelen  yüksek lisans ve doktorasını iktisat alanında en iyilerin yetiştiği London Ekonomi Okulu(LSE)’ndan aldı.

Bir süredir LSE bünyesinde ders veren Acemoğlu 1993 yılı itibariyle MIT’ye geçiş yaptı, çalışmaları halen devam ediyor

başarısının  yıldızı kariyerinin ilk yıllarında kendini belli etti, iktisat alanında yayınladığı çalışması 1996 yılında iktisat alanındaki bir dergi bünyesinde “Yılın En İyi Makalesi” ünvanını aldı.

Ülkemizde ödüllerle hatırlanan Daron tam da Türkiye’nin damarlarında gezen bazı konularda çalışmaya devam ediyor.


ekonomik kalkınma, büyüme ve gelir/ücret eşitsizliğini anlatmaya devam ediyor

Acemoğlu’nun 2012’de yayınladığı kitabı tüm ekonomi dünyasının  yanı başında olan kaynağı haline geldi.

türkçe çevirisiyle Ulusların Düşüşü olan kitap ,Acemoğlu’nun James Robinson’la birlikte oluşturdukları akademik bir çalışma. Kitap toplumların kalkınma dinamikleri üzerine önemli kavramlara hayat veriyor. Kitabın etraflıca bir özetini birkaç cümle ile  tanımlamak zor olsa da ana hatları üzerinde durmak Acemoğlu’nu da daha iyi tanımamızı sağlayacaktır.

Nasıl Jared Diamond medeniyetin mevcudiyeti ve yokluğunu antropolojik ve sosyolojik dinamikleriyle konu alıyorsa  Acemoğlu da ekonomiye eklemlenmiş sebepler üzerine gidiyor.

Ulusların Düşüşü’nde anlatılmak istenen aslında  “Gelişmiş ülkeler neden gelişmiş?” sorusu yanıtlanmaya çalışılıyor. onlarca başlıkta yanıtı olan bu soruya kurumlar ve ekonomik ajanlar düzeyinde bir analiz yapılıyor. Başarının kültürel yapıyla, özellikle kültürün ilerlemeyi teşvikiyle, imkanların genişliğiyle şekilleneceğinin altını çiziyor Acemoğlu ve iş arkadaşı Robinson.

 

“Kişisel hakların korunduğu ve yeniliğe açık olmayı destekleyen, adaletin değerli olduğu ülkeler gelişimin önündeki engelleri bir bir kaldırır.”

Daron Acemoğlu‘na göre bu maddelerin eksikliği ya da kimi kesimler için eksik olduğu bir düzen aslında gelişmemiş olduğu halinde sürmesini tetikliyor. Tüm bunları ülkelerin hadise analiziyle zemine oturtarak örneklerle kuramlarıyla  gerçeğin o soğuk gerçekliğini anlatmayı da başarıyor.

Başarılı akademisyen Acemoğlu Türkiye hakkında neler düşünüyor?

bu soruya yakın zaman da Rahmi Koç, bilim madalyası’na layık görüldüğü ödül töreni sonrasında kendisi yanıtlamıştır Daron’a göre Türkiye’nin büyüdüğü bir gerçek fakat bu büyüme altında üretimden ziyade tüketime dayalı bir sistem olduğu için sürdürülebilirlik açısından büyük tehlikeleri bulanmaktadır

Gelişen teknolojilerin hem üretimi hem de uyumu çağımızın en önemli büyümesi olduğunu da unutmamak gerek.

Daron Acemoğlu yeni teknolojiye yapılan yatırımların eğitim düzeyini arttırmaya hedeflemesi gerektiğini üstünü basa basa belirtiyor. Eğitim düzeyi sadece genel kültür ya da akedemik alanlarda değil, kamu ve özel alanlarda da iş gücü de artmalı diyen Acemoğlu ayrıca eğitim seviyesinin yükseltilmesinin gerektiğini belirtiyor.
Beğendiniz mi ? Tek Parmakla 17 Kitap Yazan Erdal Yalçın okumak ister misiniz ? 

 

 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir