D vitamini gerçekten işe yaramıyor mu?

Efsane grup MFÖ’den muhteşem konser
27 Aralık 2017
Hayvanlar Alemi
29 Aralık 2017

D vitamini, bağışıklık sistemini ve kemikleri kuvvetlendiriyor, adaleleri savunuyor. D vitamininin eksikliği pek çok hastalığı tetikleyebiliyor. Ancak Çinli bilim insanlarının iddialarına göre; D vitamini aslında bir işe yaramıyor.
Çin’de 2006’dan bu yana raporlanan 51 bin 144 hastanın kaydı incelendi. Her bir hasta, kemik kırıklarının rehabilitasyon edilmesi veyahut yaşlarından dolayı kırılmalarını engellemek hesabına, kalsiyum ve D vitamini alıyordu. İnceleme nihayetinde, kalsiyum desteklerinin plasebo tesiri yarattığı ve iyileşmeyle hiçbir alakası olmadığı anlaşıldı.

“D VİTAMİNİ DÜZEYİ NORMAL OLAN İNSANLARDA ZEHİRLENME YAPABİLİR”
D vitaminiyle alakalı bilgi veren Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, “D vitaminini, D vitamini düzeyi normal olan insanlara verirseniz, zehirlenmeye yol açarsınız. Bu da ciddi bir sıhhat meselesidir” diye konuştu.
Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay ise; “Bağışıklık sistemini mi güçlendirmek istiyorsunuz, aşıdan çok daha sağlıklı yollar var. Türkiye’de ve dünyada en büyük mesele D vitamini eksikliği. Gebelere D vitamini parasız dağıtılacak, zira D vitamini yüksek olan gebelerin çocuklarında preeklemsi görülmediği ortaya çıktı” izahında bulundu.

“HALK TARAFINDAN YANLIŞ ANLAŞILABİLİR”
Habertürk TV’ye konuşan Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Rüştü Serter, kullanımı ile ilgili kafaları karıştıran D vitaminleriyle alakalı şunları söyledi: “D vitamini, vücut için elzem bir vitamin. D vitamini olmadan hayat kalitesi son derece düşer. Belli düzeylerin altında kemik sağlığı için çok ehemmiyetliyken, biraz daha fazla destek yapıldığında vücut direncinden tutun, kalp damar hastalıkları, beyin ve sinir hastalıkları, kronik hastalıklar, eklem sağlığı ve çöküntüye kadar bir hayli konuda ihtiyaç olan son derece ihtiyaç duyulan bir vitamindir. Bütün mevzu şu;
1. D vitamini ne yazık ki tabiattan istendiği kadar karşılanamıyor. D vitamininden zengin gıda da çok yok.
2. D vitamini aşırı alınırsa ve kontrolsüz kullanılırsa, yağda eriyen vitamin olduğu için vücutta birikir ve zehirlenmeye yol açar.
Doğru olan şudur; belli miktarda D vitamini sağlandığı vakit, D vitamini kırıktan da savunur. Kemikte iyileşme yapmadığı doğrudur, ilk olarak kırığın nedeni araştırılmalıdır. D vitaminini biz, kemik kırıklarını tedavi etmek için kullanmıyoruz. Kırılmayı engellemek için kullanıyoruz. Kırıkları veya kemik erimesini engelleyici ilaçlarımız farklıdır, D vitamini ve kalsiyumu yalnızca ilacın tesirini artırmak için kullanıyoruz. Bizim beklentimiz yeterli D vitamini alarak, belli oranda kemik sağlığının normal olması. Belli düzeyin üstüne çıktığınızda genel sağlığa da son derece tesiri var.
Taraf olarak konuşulanların hepsi de doğru fakat toparlayıcı bir konuşma yapılmadığı için halk tarafından yanlış anlaşılabilir” izahında bulundu.
D VİTAMİNİNİ FAZLA ALDIĞIMIZI NASIL ANLAYACAĞIZ?
D vitaminini fazla aldığımız nasıl anlayacağız? sualine cevap veren Prof. Dr. Serter, “Zehirlenmeye sebep olmak çok da kolay değil. 100’ün üzeri fazla, 150’nin üzeri zehirlenme. Bugün halkın kendiliğinden yapacağı ilaçların içerisinde 400 ila 1000 farklılık gösteren oranlarda D vitaminleri var. Bunların günlük alımında zehirlenme son derece düşük. Fakat bizim rehabilitasyonda kullandığımız 50 bin birimlik D vitamini preparatları var, bunlar çok yüksek. Bunlar, halk tarafından kontrolsüz alınırsa ve takibi yapılmazsa ciddi zehirlenmelere yol açar.
Kalsiyum yükselmelerine bağlı ciddi dengesizlikler, bulantı, kusma, böbrek taşları ve en sonda da böbrek hasarı olabilir” diye konuştu.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir