Çocukların eğitimi için doğru oyuncak nasıl seçilir?

Sivasspor’da Teknik Direktörlüğe Hakan Keleş Getirildi
20 Kasım 2018
Cedi Osman: Sabırlı olmalıyım
20 Kasım 2018

Çocukların okula başlayıncaya kadar en çok etkileşime geçtiği eşyaları oyuncaklarıdır. Onlar sayesinde motor becerileri gelişirken yeni şeyler öğrenirler. Hayatlarının ilk yıllarında oyuncaklar sayesinde öğrendikleri pek çok şey, daha sonra da onlarla birlikte yaşar. Bu nedenle oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken oldukça fazla değişken var. Birlikte bakalım.

Yaşını göz önünde bulundurun

Çocuğunuzun yaşı, hangi oyuncağı seçeceğinizde ve hangi oyuncakla oynayabileceğini anlayamanızda en etkili kriterlerden birisi. Günümüzde neredeyse tüm oyuncakların üzerinde hangi yaş aralığına hitap ettiğini belirten uyarılar bulunur. Bunları dikkate alın.

Diline dikkat edin

Eğer çocuğunuz küçükse ve sesler çıkartan oyuncaklara bakıyorsanız mümkün olduğunca anadilini ya da öğrenmesini istediğiniz yabancı dili göz önünde bulundurun.
Ne yapmasını istediğinize karar verin

Eğitici oyuncakların her biri farklı bir amaca hizmet eder. Öncelikle karar vermeniz gereken şey, çocuğunuzun hangi yönünün gelişmesini istediğiniz olmalı. Elbette çeşitli türlerdeki oyuncakları tek seferde kullanarak farklı becerileri aynı zamanda kazanmasını da tercih edebilirsiniz.

İlgi alanlarını göz önünde bulundurun

Çocuğunuzun nelere ilgi duyduğunu anlamanız bir ebeveyn için hiç de zor değil. Siz zaten bunun farkındasınız. Yemek yapmaya, müziğe, sanata, okumaya ya da başka herhangi bir şeye. İlgi alanı her neyse o yönünü geliştirecek oyuncaklara yönelin.

Ürün yorumlarını inceleyin

İnternet bu konuda büyük bir kaynak ve yorumları kesinlikle göz ardı etmemelisiniz. Dergiler de aynı şekilde işe yaramakta. Aileler oyuncaklar hakkında ne düşünüyor, herhangi bir öğretmen o oyuncağı kullanarak çocukların eğitimine katkıda bulunmuş mu, malzeme kalitesi nasıl, çocuğu nasıl etkilemiş? Tüm bunlar kolaylıkla öğrenilebilecek şeyler. Tavsiye de almayı unutmayın.

Akıllı cihazlara bağlanabilmeli mi?

Pek çok farklı işi bir arada yürütebilmesi için bazı oyuncaklar akıllı telefonlara da bağlanabiliyor. Ancak burada çocuğunuzun akıllı telefon ve bilgisayar gibi cihazlarla geçireceği zamanı da göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Bağımlılığın önünde durmalısınız.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir