Tokyo’nun Garsonsuz "Jetgil" Restorantı
15 Ağustos 2018
UNICEF: Yemen’de 2 bin 400 çocuk öldü
16 Ağustos 2018

Sağlıksız ve hızlı tüketilen besinlerin yemek kültüründeki ağırlığının artması, bilhassa çocuklara yönelik sağlıksız besinlerin yaygınlaşması, çocukluk çağında obezite probleminin yaşanma oranını artırmıştır. Günümüz çocuklarının elektronik aletler başında hareketsiz zaman geçirme süresinin de aynı gelişmeye paralel olarak artması, obezitenin yaygınlaşmasını tetiklemiştir. Peki çocukluk çağında obezite sorunu nasıl anlaşılır ve obezite problemi yaşayan ailelerin çocuklarının sağlıklı bir gelişim dönemi yaşaması için programları gereken tedavi nedir?
Çocuğun obez olduğu nasıl anlaşılır?
Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da obezite boy-kilo endeksi ile belirlenir. Uzman hekimlar tarafından ölçülen boy-kilo endeksi ile persentil hesaplaması yapılır ve büyüme tablosunda elde edilen endeks değerlendirilir.
Çocuklarda obezite neden olur?
Aşırı ve sağlıksız beslenme obezitenin temel sebebidir. Yanlış beslenme alışkanlıklarının yanı sıra egzersiz eksikliği ve alınan enerjinin harcanan enerjiden çok olması da çocuklarda obeziteye neden olan faktörler arasındadır. Tüm obezite örnekleri içerisinde ufak bir bölümü temsil ediyor olsa da bazen genetik ve hormonal sorunlulukların da obeziteye yol açtığı görülmektedir.

Tedavi ve önlemler
Çocuklarda obezite tedavisi erişkinlere nazaran çok daha titiz ve dikkatli uygulanması gereken bir süreçtir. Gelişim dönemini henüz tamamlamamış olan çocukların obezite tedavisi sırasında, çocukların alması gereken besinlerden uzak tutulmaması ve bu tedavinin uzman yardımı eşliğinde yapılması oldukça önemlidir.
Her obezite tedavisinde olduğu gibi çocuklarda da bu sürecin temel amacı; vücuda alınan kalori miktarını azaltırken, vücut tarafından harcanan kalori miktarını artırmaktır. Çocukların günlük etkinlikleri, erişkinler kadar kontrol edilebilir olmadığından, tedavi sürecinde uygulanacak diyet kesinlikle bir uzman diyetisyen eşliğinde planlanmalıdır. Her çocuğun kendine ve kendi günlük rutinine makul olacak bir diyet menüsü olacağı gibi ebeveynlerin bu diyete uyulması konusu ile ilgili göstereceği hassaslik, tedavinin başarılı olmasını direkt olarak etkilemektedir. Yalnızca diyet uygulaması yeterli olmayacağından, yine ebeveynlerin çocukları için planlanan ekstra kalori ykesintisiz etkinliklerde çocuklara rehberlik etmesi ve bu etkinliklerin doğru biçimde yerine getirilmesini sağlaması gereklidir.
Çocuklarda obezite tedavisi sürecinde ilaç tedavisi veya cerrahi müdahalelere yer verilmemektedir. Bu nedenle obezite tedavisinin çocukluk döneminde yavaş sonuç vereceği ve uzun bir süreç olduğu unutulmamalıdır. Gelişim süreci devam eden çocuklarda boy uzamasının obezite tedavisine yardımcı olacağı ve boy kilo endeksini olumlu yönde etkileyeceği hesaba katıldığında, tedavinin anında sonuç vermemesinin hiç sonuç vermeyeceği anlamına gelmediği anlaşılmaktadır. Ebeveynlerin ve çocuğun, derli toplu ve hassas bir biçimde diyet ve egzersiz uygulamasını takip etmesi halinde, obezite tedavisi olumlu sonuçlanacaktır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir