Çileğin Faydaları Nelerdir?

Tokat Başçiftik
24 Nisan 2019
Tokat’ın Tarihi Camileri
24 Nisan 2019

Çilek yaz ayları geldikçe herkes tarafından sevilerek tüketilir. Bunun yanında faydaları ile de sağlığı koruyan bir meyvedir. İşte çileğin sağlığa faydaları…

Göz sağlığını korur.

İyi bir antioksidan kaynağı olması sebebiyle gözleri katarakta karşı korur. Gözlerin güneşin sert ışınlarından korunması için C vitaminine ihtiyaç vardır. Aynı zamanda C vitamini kornea ve retinanın güçlendirilmesinde de önemli bir rol oynar. Çilek de C vitamini içerdiği için göz sağlığı için faydalıdır.

Kırışıklıklara karşı koruma sağlar.

C vitamini cildin elastikiyetini ve yaşlanmaya karşı direncini arttırır. Yaş ilerledikçe cildin kolajen yapısı kaybolur. C vitamini kolajen yapının korunmasını sağlayarak daha genç görünmeye yardım eder. Bu nedenle genç görünmeyi sağlaması çileğin faydalarından biridir.

Akneleri yok eder.

Akneler ve sivilceler için birçok yöntem mevcuttur. Çilek de onlardan biridir. Bir kasenin içine 8 adet çileği doğrayın. Üzerine 1 yemek kaşığı süt ilave edin. Süt ile birlikte çilekleri ezin. Bu karışımı yüzünüze sürün. 10 dakika bu şekilde bekletin. Daha sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin. Aknelere karşı haftada bir kere bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

İçeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini enfeksiyonlara, hastalıklara karşı korur. Soğuk algınlığı ve öksürüğe karşı koruma sağlar. Ayrıca C vitamini vücudu toksin maddelere karşı korur, yabancı cisimlere karşı beyaz kan hücrelerini uyarır.

Boyun tutulmasına iyi gelir.

Boyun tutulması tedavisi için yarım kilogram çilek, iyice ezildikten sonra, temiz bir tülbente konup, boyuna sarılır. 6 saat sonra sargı açılıp, ılık suyla yıkanır. Boyun tutulmasına iyi gelmesi de faydaları arasındadır.
İdrar söktürücü ve ishal giderici etkileri vardır. İştah açıcı, ishale karşı ve idrar söktürücü etkileri için 50 gr. kuru yaprak 1 lt. suda kaynatılır ve günde 3 bardak içilir.

Kalp için faydalıdır

Yapılan bir araştırmaya göre kalp krizi geçirme riskini azaltır. İçeriğindeki antosiyaninler sayesinde düzenli tüketildiği takdirde, genç ve orta yaşlı kadınlarda kalp krizi geçirme oranını %32 azalttığı sonucuna varılmıştır.
Gözlerin altındaki morlukları giderir. Bu etkisi için çilekleri dilimleyerek gözlerinizin altına koyun. 10 dakika bu şekilde bekleyin. Sonrasında yüzünüzü yıkayın. Bu uygulama göz altı morluklarının zamanla yok olmasına yardım eder.

İşte Size Çilekle Yapılmış Olan Çilek Çayı Tarifi

Kök ve yaprakları iyi kurutulursa çay olarak faydalı olabilir. 300 gr. çilek yaprağı ve kökü bir gece ıslatılarak bekletilir. Ertesi gün 1 lt. suda 20 dk. kaynatılıp çilek çayı olarak içilebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir