Burnu Sürekli Akıyorsa Alerjik

Akne Depresyonu Tetikliyor
12 Nisan 2019
Polen Alerjisi Olanlar Dikkat
12 Nisan 2019

Normalde zararsız olan maddelere karşı bağışıklık sisteminin gösterdiği aşırı duyarlılığa ‘alerji’ deniliyor. Çocukların yüzde 30’unda görülen alerjik hastalıkların başında da polen alerjisine bağlı alerjik nezle geliyor.

BAHARDA ALERJİLER ARTIYOR MU?

Evet, bahar ayları her zaman alerjik hastalıkların artış gösterdiği bir dönem olarak suçlanmıştır. Çoğu zaman da bu doğrudur. Özellikle erişkinler için… Çocuklarda en sık görülen ev tozu alerjisi kışın da ilkbaharda da vardır. Fakat bazı alerjiler mevsim seçer. Örneğin polen alerjisi ilkbahar ve yazın daha sık görülür. Bizim de içinde olduğumuz kuzey yarım kürede, özellikle mart-nisan aylarında ağaç polenlerinin neden olduğu alerjik hastalıklar artışa geçer. Bunların tetiklediği hastalıklar da belirtilerini daha fazla gösterir.

AĞAÇ POLENLERİ NE TÜR SORUNLARA YOL AÇAR?

Daha çok solunum yolu alerjilerine neden olur. Kabaca 2 çeşittir. Bir, alerjik nezle. İki, astım. Her ikisi de büyük oranda bir arada olur. Ağaç poleni ya da alerjik nezleniz varsa tam da bu zamanlarda hayatınız zorlaşacak demektir. Tabii yakınmalar, hafiften ağıra kadar giden bir yelpazededir. Alerjik nezle bazen ağaç poleni, bazen ot poleni, bazen ev tozu akarları, bazen de köpek tüylerinden ortaya çıkabilir. Hafif olgularda burun akıntısı, hapşırık olurken daha ağır durumlarda burundan nefes alamama, gözlerde kanlanma, sulanma, yaşarma, peçeteyle dolaşıp sürekli burun silme, herhangi bir aktiviteye konsantre olamama, baş ağrısı gibi çok daha ağır bir tablo ortaya çıkar. Çocuklarda el ayasıyla burnu yukarı doğru kaldırarak hava yolunu açma çok tipik bir alerjik nezle belirtisi. Alerjik selam olarak adlandırdığımız bu durum “Merhaba, ben alerjiğim” anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir