SANATÇI KİME DENİR, KİMDİR SANATÇI?..*

Son Dakika! Hakkari’de Askeri Araç Devrildi: 2 Şehit, 7 Yaralımız Var
28 Ağustos 2018
Bağdat’ta işgalin izleri siliniyor
28 Ağustos 2018

Sanatçı kime denir, kimdir sanatçı?
Basit anlamda söyleyecek olursak: Sanatçı, sanatı gerçek anlamda özümseyen, önemseyen; sanatı kendi kişiliğinde eriterek, güzel şeylere dönüştüren (dönüştürebilen), “insan olmak” bilincini en üst düzeyde tutan (taşıyan), kendini aşan kişidir.
Diğer bir deyişle; sanatçı, herkesin duyduğunu, herkesin gördüğünü, herkesin hissettiğini, herkesin düşündüğünü; farklı şekilde duyan, farklı şekilde gören, farklı şekilde hisseden, farklı şekilde düşünen, farklı şekilde yorumlayan, farklı şekilde yansıtandır; duyulmayanı duyan, görülmeyeni gören, olmayanı bulandır.
Sanatçı üzerine bunları söyledikten sonra, gelelim bizdeki sanatçıya:
Bizde sanatçı bukalemun gibidir. Güne göre, saate göre renk değiştirir. Bizde sanatçının kişilik sorunu gibi bir sorunu da yoktur. Kişiliksizdir. Siliktir. Yitiktir. Aynalara dargındır. Aynasızdır. Kimileyin taraf tutar, kimileyin tarafsızdır!.. Çıkarının gerektirdiği şekilde düşünür. Çıkarcıdır. Nemelazımcıdır. Yağcıdır. Yalancıdır. Palavracıdır. Elinde bir zilli tefi, yaldızlı pabuçları vardır!.. Dolap beygiri gibidir. Bir sağa, bir sola döner boyuna. Üçkâğıtçıdır. Sanat hırsızıdır!.. Bizde sanatçı hinoğluhindir. Yüzsüzdür. Görgüsüzdür.
Bizde sanatçı çoktur…
Bizde sanatçı yoktur…
Bizde sanat…
Bizde san…
Bizde s…
Bizde …
Biz…
Bi…
B…
…………… Sanatçı kime denir, kimdir sanatçı?…
Bülent ÖZCAN
* Gaziantep’te yayımlanan, Birlik Dergisi’nin Nisan – Mayıs 1993 tarihli 5. sayısında yayımlanmıştır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir