Biberiye Çayının Faydaları

BENİM DE DÜŞLERİM VARDI ANNE!..
18 Şubat 2019
Süper Lig’e tutunma mücadelesi nefes nefese
18 Şubat 2019

Öncelikle kokusuyla gönülleri kazanan biberiye Akdeniz mutfağında genellikle baharat olarak kullanılsa da çay olarak da büyük ilgi görüyor. Biberiye çayı demir, kalsiyum ve çeşitli vitamin, mineral, antioksidanlar bakımından zengin olması ve içerdiği antidoksanlar sebebiyle vücuttaki serbest radikallerle savaşır.

Biberiye çayı; demir, kalsiyum ve çeşitli vitamin, mineral, antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Prof. İbrahim Saraçoğlu sitesinde yaptığı açıklamada biberiyenin faydalarını şöyle sıralıyor:

“Elde ettiğim verilere göre, gut hastalığı, üst solunum yolları enfeksiyonları ve sık sık baş ağrısı şikayeti çekenlerin imdadına yetişir. Aritmi şikayeti olanların da faydalanabileceği bir bitkidir. Romatoid artirit hastalarına önermemin nedeni, yapraklarında çok zengin olarak betulinic asit ve beta pinene içermesidir. Özellikle biberiyenin yapraklarında bol miktarda bulunan betulinik asit, prostaglandin inhibitörü olması nedeniyle romatizma hastalarına önermekteyim. Hem ağrı kesici hem de antiinflamatuvar özelliğe sahip çok sayıda etkin madde içermesinden dolayı da romatizma şikayeti olanlara uygundur.”

Kış aylarında da gribe ve üst solunum yolları enfeksiyonlarına karşı koruyucu olan biberiyenin faydaları saymakla bitmiyor

Bu özellikleri açısından fayda sağlamak için içebileceğiniz biberiye çayının faydalarına gelir birlikte göz atalım:

Stresi azaltır

Biberiye çayının kokusu ve içerdiği mineraller sayesinde sinirleri gevşeterek stres seviyesini düşürür. Yoğun stres yaşayacağınız günlerde bir fincan bibieriye çayı içmek iyi gelebilir. Biberiye çayı stresle savaşmanıza, tükenmişlik hissine ve kaygıları yönetmenize yardımcı olur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Biberiye çayı, antioksidanlar ve anti-enflamatuarlar bakımından zengin olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu ve önleyici olur. Öksürük, soğuk algınlığı, nezle ve benzeri durumlarda 1-2 bardak biberiye çayıyla iyi hissedebilirsiniz.

Kanserle savaşır

Kanser üzerine yapılan araştırmalarda biberiyenin özünde diferansiyel anti-proliferatifler bulunduğu gözlenmiştir. Araştırmalarda özellikle meme kanseri ve lösemi üzerinde tedavi edici etkisi olduğu kanıtlanan biberiyenin anti-enflamatuar ve anti-tümör özellikte olduğu ortaya çıkmıştır.

Biberiye çayı ödem atıcı özelliğe sahip

Biberiye çayı içindeki özellikleri sayesinde aynı zamanda sindirim sistemini de destekler. Kabızlık, hazımsızlık, basur, şişlik, ödem oluşumu gibi pek çok sindirim sistemi rahatsızlığı izin biberiye çayı tercih edilebilir.

Baş ağrısı için de öneriliyor

İltihap sökücü ve analjezik özelliklere de sahip olan biberiye baş ağrılarının tedavisinde de işe yarayabilir. Migren ağrılarının şiddetini azaltmak için biberiye yağı öneriliyor. Biberiye çayı da rahatlatıcı etkisi sebebiyle tercih edilebilir.

Sağlıklı saçlar için biberiye çayı

Saçınızın beslenme ve uzaması için biberiye yağı ve biberiye çayını tercih edebilirsiniz. Soğutacağınız biberiye çayıyla saçlarınızı yıkayarak hem saçlarını beslemiş olursunuz hem de saçlarınızın doğal rengini geri kazandıran pigmentasyon özelliklerinden dolayı saçınızdaki beyazlarının çoğalmasını önlemiş olursunuz.

Regl sancısını hafifletir

Kadınların regl dönemlerinde tercih ettiği bitki çaylarından biri olan biberiye çayı regl sancısını hafifletme açısından iyidir. Biberiye çayı adet söktürücü olarak da tercih edilen bir çaydır ancak hamilelik riskiniz varsa biberiye çayını tercih etmeyin…

Biberiye çayı anne sütünü arttırır mı?

Emziren anneler zaman zaman bitki çayları tercih ederek sütlerini arttırmayı denerler. Tercih edilen çaylardan biri de biberiye çayıdır. Kadınlar emzirme döneminde süt arttırıcı etkisi sebebiyle biberiye çayı içebilirler. Ancak biberiyenin alerjik göz önünde bulundurularak emziren annelerin doktora tanışmadan biberiye çayını kullanmaması tavsiye edilir.

Biberiye çayını diyetlerinizde de kullanabilirsiniz

İştah azaltan biberiye çayı aynı zamanda yağ yakımında da etkilidir. Biberiye çayını diyet yaparken de tercih edebilirsiniz. Toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırdığı için biberiye çayı detoks etkisi gösterir.

Beyin sağlığına iyi gelir

Yapılan bazı araştırmalar neticesinde biberiyenin beyin sağlığına iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Biberiyede bulunan karnosik asidin, beyin sağlığına zarar veren tehlikelerle savaştığı ortaya çıkmıştır. Japonya Kyoto Üniversitesi araştırmacılarının yaptıkları araştırmada, biberiyenin beynin çabuk yaşlanmasını engellediği bilgisi de mevcuttur. Biberiyenin aynı zamanda hafızayı güçlendirdiği ve hafıza kaybını önlemeye yardımcı olduğu da biliniyor.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir