Basra’da yolları kapatan göstericiler lastik yaktı

Myanmar’da çöken barajın suları 85 köyü süpürdü
30 Ağustos 2018
Yavuzeli’nde 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı
30 Ağustos 2018

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde yaklaşık 2 ay önce başlayan işsizlik, kamu hizmeti yetersizliği ve yolsuzluk protestoları devam ederken içme suyundan zehirlenenlerin sayısının artmasıyla yolları kapatan göstericiler lastik yaktı.

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde yaklaşık 2 ay önce başlayan işsizlik, kamu hizmeti yetersizliği ve yolsuzluk protestolarının yanı sıra göstericiler içme suyundan zehirlenen 17 binden fazla kişi için yeniden sokaklara döküldü. Bu sabah kentin kuzeyindeki Gurma Ali bölgesine giden anayol üzerinde gösteri yapan protestocular yolları kapatarak lastik yaktı. Göstericileri dağıtmak için bölgeye güvenlik güçlerinin gönderildiği öğrenildi.

Sıkıntılar 2 aydır devam ediyor

Irak güneyindeki Basra başta olmak üzere birçok kentte yaklaşık 2 aydır, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıkların giderilmesi, işsizlik ve yolsuzluğa son vermek için protestolar düzenleniyor. Sorunu çözmek ve gösterileri yatıştırmaya çalışan Irak Başbakanı Haydar İbadi, kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi için kente yaklaşık 3 milyar dolar tahsis etmişti. Ancak son günlerdeki su zehirlenmesi vakalarının artmasıyla gösteriler yeniden alevlendi.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir