Ayak kokusu nasıl geçer?

İzin günlerini bile kullanmıyorlar
11 Şubat 2019
Maya Maskesinin Faydaları
11 Şubat 2019

Ayak kokusu, pek çok etkene bağlı olarak yaygın biçimde oluşum gösteren bir rahatsızlık çeşididir. Ayakların çok terlemesi ve kapalı ortamda uzun süre kalması halinde daha sık görülen ayak kokusu nasıl geçer? Kimyasal yöntemlere başvurmaya gerek kalmadan yararlanabilme olanağı elde edebileceğiniz ayak kokusuna doğal çözüm!

Vereceğimiz yöntemlerle doğal yollardan ayak kokusundan kurtulabileceksiniz. Ancak ilk olarak ayak kokusunun işaret ettiği sağlık sorunlarından da bahsetmekte fayda var. Sürekli ayak kokusu yaşıyorsanız ve ne yaparsanız yapın ayak kokusuna kesin çözüm bulamadıysanız, bu durumun altında yatan sağlık sorunları olabilir.

Sirkeli su yöntemi
5 bardak suyu bir kovanın içerisine ekleyin. Daha sonra içerisine 6 çorba kaşığı sirke ilave edip ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk boyunca bekletin.  Bu işlemi de çay yöntemi gibi 10 gün boyunca tekrar ederek uygulayın.

Sirke ayak kokusunu gidermenin yanı sıra ayağınızdaki ter bezlerinin de yavaş çalışmasını sağlayacaktır.

Lavanta yağı
1 litre suyun içerisine bir çorba kaşığı lavanta yağı ekleyin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 15 veya 20 dk boyunca bekletin.

Lavanta yağının düzenli olarak kullanılmasının ayak kokusuna kesin çözüm olduğu söylenmektedir.

Adaçayı yöntemi 
Şifa olarak kullanılan adaçayı bitkisi ayak kokusuna da çözüm sağlıyor. İlk olarak bir kovanın içerisine bir miktar su ilave edin. Daha sonra içerisine birkaç yaprak adaçayı ilave edin. Ayaklarınızı bu karışımın içerisinde 20 dk boyunca bekletin.  Adaçayı ayaklarınızda oluşan ter bezlerinin yavaş çalışmasını sağlayarak, terlemeyi önleyecektir. Bu sayede ayak kokusundan da kurtulabilirsiniz.

Karbonatlı su yöntemi

Ilık suyun içerisine bir miktar tuz ve karbonat ilave edin. Daha sonra suyu bir kovanın içerisine boşaltıp ayaklarınızı bu karışımın içerisinde bekletin. Her gün düzenli olarak ayaklarınızı tuzlu suyun içerisinde bekletmek ayak kokusu probleminizi giderecektir.

Limon kabuğu yöntemi
Temiz ayakları limon kabuğu ile düzenli olarak ovmak ayak kokusu problemine çözüm sağlayabilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir