Astım başlangıcı nasıl anlaşılır?

Bu gıdalar alerjiye sebep oluyor
2 Nisan 2019
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yurt dışı gündemi
3 Nisan 2019

Her yıl yaklaşık 250 bin kişinin ölümüne neden olan astım nedir? Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? Astım belirtileri gibi sorularınızın işte cevapları…

Astım erkek çocuklarını kızlardan daha fazla etkiler. Yetişkinlerde astım, kadınlarda erkeklerden daha yaygındır. Astım bazen ‘mesleki’ gibi bir tür olarak tanımlanabilir. Astımlı kişilerin yaklaşık %5’inde ciddi astım sorunu vardır. Peki, astım nedir? Astım başlangıcı nasıl anlaşılır? Astım belirtileri ve tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenlere bir göz atalım…

ASTIM NEDİR?

Astım, solunum yollarının tedavi edilemez bir hastalığıdır. Hastalık hava beslemesini kısıtlayarak akciğerde iltihaplanma ve daralmaya neden olur.

Astım belirtileri sıklıkla göğüste periyodik ataklar veya gerginlik, hırıltılı nefes darlığı ve öksürük dönemlerinde ortaya çıkar.

Astım gelişimi sırasında hava yolları şişer ve bir kişinin soluyabileceği bazı maddelere karşı son derece hassas hale gelir.

Bu artan hassasiyet bir reaksiyona neden olduğunda, hava yollarını kontrol eden kaslar gerilir. Bunu yaparken, havayollarını daha da kısıtlayabilir ve aşırı sümük üretimini tetikleyebilir.

Astımlı bir kişide, bronşiyal tüpler olarak bilinen hava yollarının iç duvarları şişer veya iltihaplanır. Bu şişme veya iltihaplanma solunum yollarını tahrişe karşı aşırı duyarlı hale getirir ve alerjik reaksiyonlara karşı duyarlılıklarını arttırır.

Alerjik bir reaksiyonda, hava yolları şişer ve hava yolu etrafındaki kaslar sıkılır ve havanın akciğerlere girip çıkmasını zorlaştırır.

ASTIM BAŞLANGICI NASIL ANLAŞILIR?

Astım başlangıcında insanların birçoğunda öksürük dışında belirti vermeyebilir. Bu belirtiler zaman içinde hastalığın ilerlemesi ile kendini hissettirir. Çoğu zaman insanlar bu belirtileri saman nezlesi ya da gribe yorabilir.

Astımın en basit ve anlaşılması en kolay olan belirtisi belli aralıklar ile belirti vermesidir. Belli aralıklarla ortaya çıkan belirtilere astım krizi adı verilir. Astım krizleri uzun bir zaman dilimine yayılarak ortaya çıkabileceği gibi ani şekilde de başlayabilir. Özellikle hava sıcaklıklarında meydana gelen değişimler sonucunda sık şekilde oluşur. Hatta astım tanısı konulan bazı kişiler bu krizlerin başlayabileceğini önceden öngörebilir.

Astım krizi kendini hapşırma, öksürük, boğaz bölgesinde yanma, burun tıkanıklığı gibi belirtiler ile belli eder. Astım krizleri düzenli şekilde tedavi olamayan insanlarda hayati tehlike arz edinceye kadar ilerleyebilir. İlerlemiş bir astım ile yaşamak oldukça zordur. Erken dönemde tanı ve tedavisinin yapılması büyük önem taşır.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir