Aspirin kalp krizi ve felç riskini azaltmıyor..!

Trump, Meksika ile anlaşmak üzere olduklarını ilan etti
27 Ağustos 2018
Avlanabilir balık boyları açıklandı!
27 Ağustos 2018

Aspirinin sağlıklı insanlar üzerindeki etkisi araştırıldı. 15 bin 480 kişi ile yapılan bilimsel çalışmaya göre; sağlıklı insanların her gün aspirin kullanmasının, ileride görülebilecek kalp krizi ve felç riskini azaltmada etkili olmadığı öne sürüldü

“New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan araştırmada, daha önce kalp rahatsızlığı ve felç yaşamamış kişilerde her gün düşük dozda aspirin kullanımının, söz konusu rahatsızlıklara ilerleyen yıllarda yakalanma riskini azaltmada önemli rol oynamadığı iddia edildi.
AA’nın haberine göre; araştırmacılar, daha önce kalp hastalığı yaşamamış 12 bin 546 kişiye 5 yıl boyunca her gün düşük dozda aspirin verildiğini, yalnız beklenenden çok kişide kalp rahatsızlığı tespit edildiğini öne sürdü.
Kalp hastalığı hiç görülmemiş ancak kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksek 15 bin 480 diyabetli hastaya 7,5 yıl boyunca her gün aspirin verilen araştırmada, oldukça az kişi de kalp hastalıklarına rastlandığı yalnız hastalarda kanama vakalarının yüksek oranda olduğu iddia edildi.
Araştırmada aspirin kullanan hastalarda burun kanaması, hazımsızlık, reflü ya da karın ağrısı gözlemlendi.
Araştırmada aspirinin, kansere de ümit edildiği gibi bir yarar sağlamadığı ifade edildi.
Günümüzde her gün düşük dozda aspirin almanın kalp krizini riskini azalttığı yönünde yaygın bir inanış buluyor. 

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir