Arı Sütünün Bir Damlası Bile Bakın Nelere Yararlı!

Emine Erdoğan’a Londra’da “İnsani Hizmet Takdir Ödülü” verildi
11 Eylül 2018
1 milyon Katalan sokaklara döküldü
11 Eylül 2018

Üretim olarak oldukça zahmetli olan arı sütü oldukça da pahalı süt çeşitleri arasında yer almaktadır. Üretim koşullarından ve üretimin zorluğu nedeni ile Tükiye’de oldukça az üretime sahip olan arı sütü, yılda ortalama olarak 50 kg civarında üretime sahiptir. Bunun için de kilo bakımından fiyat olarak 15 ile 20 bin aralığında satışa sunulmaktadır. Dünya genelinde en çok arı sütü üretimi yapılan ülke ise Japonya olduğu tespit edilmiştir.

Arı Sütü Nasıl Üretilir?

Arı sütü üretimi genç arıların salgıladıkları salgı bezlerinin verdiği sıvılardan elde edilmekte olup, arı sütünü ise arılardan sadece kraliçe arı tüketmektedir. Arı sütünün faydası ise aslında kraliçe arının diğer arılara göre daha fazla yaşamasından belli olup, kraliçe arı ortalama olarak 5 ile 6 yıl yaşamaktadır.
Arı sütünün içerisinde %66 su, %14,5 karbonhidrad, %4,5 lipidden, %13 ise aminoasitt bulunmaktadır. Buna göre de arı sütü bağışıklığı güçlendirmekte olup, aynı zaman da gribe karşı sizleri koruyan en güçlü süttür. Aynı zaman da iştah açıcı özelliği de bulunmaktadır. Özellikle çocuklar da tüketilmesi halinde çabuk öğrenme, algılama gibi işlevlerin hareketlenmesin de yardımcı olmaktadır. Mide rahatsızlıkların da olumlu etkileri de bulunmakta olup, enerji kaynağı olarak da bilinmektedir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir