Üretici Kişiliğe Ulaşmanın Yolu
31 Mart 2019
Xbox Oyun Fiyatlarını Düşürdü!
31 Mart 2019

Avrupa Birliği 2022’den itibaren AB’de satılan araçlarda hız sınırlayıcı ve alkolmetre donanımı olmasını zorunlu kılma kararı aldı. Parlamento’nun yeni düzenlemeleri Eylül ayında onaylaması bekleniyor. Birleşik Krallık da 2022’de AB’nin bir parçası olmasa dahi bu kuralları uygulayacağını açıkladı.

Araçlar için yeni zorunlu güvenlik özellikleri listesi aslında çok daha uzun. Bunlar arasında şeritte takip desteği, gelişmiş acil durum freni, dahili veri kaydedici, dikkat dağınıklığı algılayıcı ve geri görüş kamerası/algılayıcısı gibi güvenlik özellikleri bulunuyor.

Avrupa Komisyonu Üyesi Elżbieta Bieńkowska “Yeni ve gelişmiş güvenlik özelliklerinin zorunlu olması ile birlikte, emniyet kemerlerinin ilk kez kullanılmaya başladığı dönemdeki gibi bir etki yaratabiliriz. Bu yeni özelliklerin çoğu zaten yeni, üst düzey araçlarda mevcut. Şimdi güvenlik seviyesini tüm araçlarda artırıyoruz ve geleceğin birbirine bağlı ve otomatik ulaşımı için hazırlık yapıyoruz.” diyor. Elżbieta Bieńkowska Twitter’da konu ile ilgili olarak “Her yıl 25 bin kişi yollarda yaşamını yitiriyor. Bu sona ermeli.” ifadelerini kullandı.

Alkolmetre ve hız sınırı donanımı çok konuşulacak

Konu birçok yeni güvenlik önlemini kapsıyor olsa da en çok dikkat çekenler alkol kilidi koyma sistemi ve akıllı hız yardımı sistemi olacak. Bunlardan ilki, bütün araçlarda dahili alkolmetre olmasını zorunlu kılıyor. Kullanıcı aracını çalıştırmadan önce alkolmetreye üflemek zorunda. Eğer alkol oranı çok yüksekse araç çalışmayacak. Bu sistemin detayları henüz çok belirli değil. İkinci güvenlik sistemi ise GPS’i ve araçta bulunan trafik işareti algılama sistemini kullanarak aracın hız limitinin üzerine çıkmasını engelleyecek. Sistem aracın limiti aştığını fark ederse sürücüyü uyaracak ve aracı otomatik olarak yavaşlatacak. Ancak sürücü dilerse gaza basarak bu sistemi devre dışı bırakabilecek. Yani sistem bir engel olarak değil, uyarı sistemi olarak çalışacak.
Avrupa komisyonu 2017’de AB’de 25 bin 300 kişinin trafik kazalarında öldüğünü, 135 bin kişinin de ciddi şekilde yaralandığını söylüyor. Yeni önlemler 2020-2030 arasında 10 bin 500’e kadar kişinin hayatını kurtarabilir ve 60 bin ciddi yaralanmanın önüne geçebilir . Avrupa Komisyonu bu özellikleri eklemenin araçların maliyetine çok az etki edeceğini söyledi .

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir