Akrofobi (Yükseklik Korkusu) Nedir; Nasıl Yenebiliriz?

Günün Tarifi; Üç Malzemeli Kolay Dondurma
23 Mart 2019
Yanık İzi; Nasıl Tedavi Edilir, Yanık İzi Geçer mi?
23 Mart 2019

Akrofobi hastalığına yakalanmış hastalar yaşamı zorlaştıran etkenlere sahip. Bizde bu yazımızda Akrofobi (yükseklik korkusu) nedir? Nasıl yenebileceğinize dair bilgiler sunduk. İşte Akrofobi hakkında bilgiler…

Yükseklik Korkusu (Akrofobi) Nedir?

Akrofobi, yüksekten aşırı korkma olarak tanımlanabilir. Bu anksiyete bozukluğuna sahip insanlar yüksekte olduklarında ( asansör, merdiven vs.) ve hatta yüksekte olduklarını hayal ettiklerinde bile panik olurlar. Nüfusun %2’si ila %5’i bu problemle karşı karşıyadır, etkilenenlerin çoğunluğunun ise bayanlar tarafından oluşturulmaktadır.

Fobi, bir insanın korktuğu nesne tarafından tehdit altında hissettiğinde verdiği korku reaksiyonudur. Bu tepkiler genelde belli bir uyarana verilir ve genelde aşırıdırlar. Şöyle ki, devasal bir zehirli yılan bizi kovaladığında yoğun bir korku hissetmemiz fobimiz olduğu anlamına gelmez. Bu oldukça doğal bir his ve tepkidir. Aslında, bu tip durumlarda hissettiğimiz anksiyete belirtileri adaptiftir; çünkü hayatımızı devam ettirmemizi sağlar. Bununla beraber, kandan her bahsedildiğinde kişi tepki olarak bayılıyorsa, o zaman fobi terimini kullanmak doğrudur, çünkü bu tepki kişi için normal değildir.

Yükseklik Korkusu Belirtileri Nelerdir?

Yükseklik korkusu her insanın başında olabilecek bir duygu biçimidir. Bu ve bu gibi insanların Akrofobi olduğunu aşağıda verilmiş olan belirtilerden anlamak mümkün;

Yükseklikte olduğu durumlarda;

1. Anksiyete

2. Panik atağı

3. Kontrol kaybı

4. Baş ağrısı

5. Baş dönmesi

6. Gerilme ve kaslarda gerginlik

7. Şiddetli kalp çarpıntısı

Akrofobi Nasıl Yenilir?

Yükseklik korkunuz patolojik değilse sizi bu korkudan uzak ve sakin tutmanın yolları vardır. Kaygı durumlarında gevşemek mümkündür, ancak, gerçekten fark edilir derecede size zarar veren bir fobiniz varsa, profesyonel yardım almak en iyisidir. Nedensiz bir korkuya kapılıp kapılmadığımızı anlamak için anketler gibi bazı psikolojik değerlendirme araçları vardır. Akrofobi için büyük bir yardımcı olduğu kanıtlanmış birçok terapi vardır. Buna rağmen, hangisinin en iyi yöntem olduğu bilinmemektedir. Ancak, uygun bir tedavi aramak, bu rahatsızlıktan etkilenenlerin yaşam kalitesini yükseltmek için şarttır.

Maruz bırakma teknikleri gibi prosedürler, araştırma ve klinik uygulamalarda uzun ve başarılı bir geleneğe sahiptir. Bu yöntemler, yavaş yavaş akrofobikleri korkularının nesnesine yaklaştırır. Kademeli olarak daha güvenli hale gelirler ve kaygı reaksiyonlarını azaltırlar. Hastalar profesyoneller (psikolojik yardım uzmanları) tarafından korku uyaranlarına yönlendirilebilir veya doğrudan temas kurabilecekleri, korkularına kendilerini maruz bırakma tekniklerine başvurabilirler. Öte yandan canlandırma sembolik ya da canlı olabilir. Bir grupta ya da bireysel olarak da yapılabilir. Belirtiler her zaman tamamen kaybolmaz, ancak asansöre binmek veya bir pencereden dışarı bakmak gibi günlük aktiviteleri korkudan felç olmadan gerçekleştirebilmelerini sağlar. Psikolojik müdahale, refah düzeyini büyük oranda artıracaktır. Buna ek olarak, bu tedaviler sürekli gözden geçirme aşamasındadır. Aslında, sanal gerçeklik gibi yeni teknolojilerin ortaya çıkması, insanların korkularıyla daha kontrollü bir ortamda karşılaşmasına yardımcı olmaktadır. Akrofobik kişi daha önce hayal edemediği zorlukların üstesinden gelebilir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir