Akıllı Ampul Nedir?; Akıllı Ampul Ne İşe Yarar?

Telefonunuzun Pil Ömrünü Uzatmanın Pratik Yolları Nelerdir?
6 Mart 2019
HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ: BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİNDE
6 Mart 2019

Teknolojinin akıllandırdığı son eşyalardan biri de ampul.  Akıllı ampul denen teknoloji nedir? Akıllı ampuller ne işe yarar? Akıllı ampuller nasıl kullanılır? bütün soruların cevaplarını sizler için derledik buyurun inceleyelim.

Akıllanan eşyalara eklenenlerden biri de ampuller oldu. Evlerimizde kullandığımız ampuller ilk zamanlar akkor denilen eski teknolojiden ibaretti. Sonrasında neredeyse tüm evlerde simit şeklindeki floresan ampul standart oldu. Bu ampulü öyle benimsedik ki ülkemizin milli sembolleri arasına bile girebilir diye düşünmekteyim. Floresanların ardından tasarruflu ampuller geldi ve uzun zamandır tasarruflu ampuller kullanılıyor.

Son yılların teknolojisi led ampuller de aslında piyasada satılıyor olsa da gerek fiyatından gerekse alışkanlıklardan dolayı ülkemizde fazla tutmadı. Led teknolojisi aslında aydınlatmanın ulaştığı en üst teknoloji olmakla birlikte yüksek verim, düşük enerji tüketimi ile cebinizi ve doğayı da koruyor. Led ampuller geniş renk seçeneği ile de herkesin zevkine göre bir ürün seçmesine de olanak sağlıyor. İşte tüm bunları temel alarak geliştirilen akıllı ampuller bizlere neler sunuyor?

Akıllı Ampuller Nasıl Kullanılır?

Bildiğimiz ampuller gibi duy içine kolayca kendiniz takabiliyorsunuz. Akıllı ampuller içinde işlemciye ve kablosuz kontrol sistemine sahiptirler. Bluetooth ya da Wi-Fi üzerinden bağlantı kurabileceğiniz ampulleri telefondan kontrol etmek mümkün. Bunun için telefona gerekli uygulamayı indirmek yeterli. Wi-Fi ile kontrol edilenler için ayrıca internet ağı üzerinden modem bağlantısı gerektiğini hatırlatalım.

Led teknolojisini kullanan akıllı ampuller geniş renk yelpazesi sunuyor. Binlerce renk tonu arasından istediğinizi seçebiliyorsunuz. Işığın parlaklığını ve kontrastını arttırabiliyor ve azaltabiliyorsunuz. Yani isterseniz ışığın rengiyle loş ve romantik bir ortam yaratabilir, isterseniz gece lambası olarak da kullanabilirsiniz.

Ampullerin bluetooth üzerinden kontrol edilenleri için 10-20 metre mesafe içinde kontrol sağlamanız mümkün. Wi-Fi olan çeşitleri için ise dünyanın öbür ucundan açıp kapatma imkanına sahipsiniz ve aynı zamanda hırsızlık olaylarına karşı caydırıcı olarak kullanabiliyorsunuz.

Hem Lamba Hem Hoparlör

Son geliştirilen çeşitleriyle, dahili hoparlörü bulunan bu ampuller, aydınlatma yanında telefonunuzdan açtığınız müziği de çalabiliyor ve iki hizmeti bir arada sunarak size keyifli ortamlar hazırlamanızı sağlayabiliyor. Müzik ile birlikte ışık oyunları tercihi de sunulan ampuller ile isterseniz ortamı diskoya çevirebiliyorsunuz. Sakinleşmek istediğinizde rahatlatıcı müzik eşliğinde yumuşak renk geçişleri ile size terapi yapabilen ampuller zaman ayarlama fonksiyonu ile de göz dolduruyor. . İsterseniz açılırken müzik de çalabiliyor ve alarm fonksiyonu görebiliyor.

Akıllı telefonun sensörlerini kullanarak ışık oyunları yapabilen ampuller geliştirilmeye devam ediyor. Piyasada birçok marka bu sektöre giriş yaptı. Tabi bu dediğim sadece ışıklandırma değil aynı zamanda hoparlöre sahip olanları için geçerli. Yoksa sadece farklı ışık veren ve fahiş fiyatlara satmaya çalışan firmalar da yok değil.

Akıllı Ampullerin Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Akıllı ampullerin kullanım ömrü ortalama 5 ile 10 yıl arasında değişiklik göstermektedir. Bu ampuller siz evde yokken belirlemiş olduğunuz saat aralıklarında yanarak evinizi hırsızlara karşı doluymuş gibi göstermenize olanak sağlıyor. Kapanmasını istediğiniz saati girdiğinizde otomatik olarak kapanıyor ve sabah açılmasını istediğiniz saatte açılabiliyor.

Akıllı Ampul Fiyatları Nelerdir?

Akıllı ampuller kullanım çeşitliliği sunması ve duvarda anahtar arama derdini ortadan kaldırması bakımından güzel icatlar. Fiyat konusunda dahili hoparlörü bulunanlar 250-300 TL arasında değişiyor. Çok daha yüksek fiyatlı olanları da mevcut. Son dönemde büyük markalar da bu işe girdi ve pazar büyüdü. Piyasadaki rekabet arttıkça bu fiyatlara da yansıyacaktır. Simit floresanların yerini alabilir mi bilinmez ama yakın geleceğin aydınlatma teknolojileri arasında şimdiden yeri hazır. Fiyat konusunda biraz yüksekten seyrediyor olsalar da led bir ampul kullanıma göre 5-10 yıl kadar ömre sahip olduğu için çok da pahalı sayılmazlar.

Akıllanan Eşyalar

Her gün kullandığımız eşyaların başına akıllı kelimelerinin eklendiğini görüyoruz. Teknolojinin ilk akıllandırdığı eşya telefonlar oldu. Telefonlar aslında ilk değil ama en önemlisi olduğu için bundan sonraki tüm eşyalar da telefonlar ile uyumlu çalışacak şekilde tasarlanıyor. Yani onlar da akıllanıyor. Telefonların sunduğu kablosuz bağlantıların gelişmesi ile birlikte telefon kullanarak kontrol edebileceğimiz eşyaların sayısı da arttı. Evdeki elektronik eşyaların neredeyse tamamını telefonlar ile kontrol edebiliyoruz. Önceden sunulan akıllı evrensel kumanda hizmeti artık telefonların içinde bulunuyor.

Geliştirilen yeni işletim sistemleri ile artık arabalarımız da işletim sistemine sahip olacak ve onlar da akıllı sıfatı alacaklar. Bunun akabinde artık araba anahtarlarına gerek kalmayacak. Aracınızın anahtarını parmak iziniz olarak tanımlayabileceksiniz. Bunun yanında arabanızın tüm motor ve hareket aksamı hakkındaki verilere telefonunuzdan ulaşabileceksiniz. Bunlar şimdilik uzak gibi gelse de birkaç sene içinde hayatımıza girmiş olacak ve hatta standart haline gelecek.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir