Ağız Kokusuna İyi Gelen Besinler

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?
20 Mayıs 2019
Beyaz Çay ve Yeşil Çayın Farkları
20 Mayıs 2019

Ağız kokusu, gerek kişinin kendisini gerekse çevresindekileri oldukça rahatsız eden bir durum olarak bilinir. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelebilen ağız kokusu genellikle diş eti hastalıkları ve çürükler nedeniyle oluşur. Bu probleme iyi gelecek bitkileri sizin için derledik…

Adaçayı

Ağız kokusu sorununa karşı oldukça etkili olan adaçayı, özellikle diş eti iltihabı ve diğer diş eti hastalıkları nedeniyle oluşan ağız kokusuna karşı kullanılmaktadır. Adaçayının içerisinde antibakteriyel özellikte esansiyel yağlar bulunmaktadır. Antibakteriyel özelliği sayesinde bakterilerle mücadelede oldukça etkilidir. Ayrıca adaçayı, antioksidan bakımından oldukça güçlü bir içeriğe sahiptir. Tüm bu özellikleri sayesinde ağız kokusunu ortadan kaldırmakla kalmayıp, altta yatan nedenlerle de savaşmaktadır.

2. Karanfil

Ağız kokusu sorunu denilince akla ilk gelen bitkilerden biri olan karanfil, kötü ağız kokusuna karşı en etkili bitkisel çözümlerin başında gelmektedir. Keskin bir koku ve tada sahip olan karanfil, antioksidan ve antiseptik özellikleri sayesinde bakteri ve mikroplara karşı oldukça etkilidir. Bu özelliği sayesinde bakteri ve mikropların çoğalmasını engeller. Günümüzde birçok restoranda yemekten sonra karanfil taneleri sunulmaktadır. Ağız kokusu sorununa karşı birebir olan karanfil, aynı zamanda sindirim sistemine fayda sağlamaktadır. Karanfil tanelerini çiğneyebileceğiniz gibi karanfil tozuyla çay yapıp tüketebilirsiniz.

Önemli bir husus: Ancak karanfil tanelerini uzun süre çiğnemekten kaçınmalısınız. Aksi halde ağzınızda tahrişe neden olabilir.

3. Aloe Vera

Yaygın olarak kullanılan ve şifa kaynağı olarak nitelendirilen aloe vera, kullanım alanı bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Cilt sağlığına katkılarıyla bilinen aloe vera, ağız kokusuna karşı da oldukça etkilidir. İçerisinde “b-sitosterol” olarak adlandırılan iltihap giderici ve mide asidini düzenleyici kimyasal madde barındıran aloe vera, sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklanan ağız kokusu problemini tamamen ortadan kaldırır.

4. Tarçın

Hoş bir kokuya sahip olan tarçın, mutfakların olmazsa olmazlarından biridir. Ortalama 50 adet aromatik bileşen içeren tarçın, ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek ağız kokusuna karşı savaşır. Tarçını yemeklerinize katabileceğiniz gibi gargara şeklinde de kullanabilirsiniz. Bir litre suya bir yemek kaşığı tarçın ekleyerek kaynatın ve karışım soğuduktan sonra gargara yapın. Bu sayede ağızda bakteri oluşumunu engelleyerek kötü kokuyu ortadan kaldırabilirsiniz.

5. Rezene

Rezene ağız kokusu için en etkili çözümlerden biridir. Çiğneyerek uygulayabilirsiniz. Hem pratik hem de ağız kokusundan kurtulmanızı sağlayabilecek en iyi yöntemlerden biridir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir