Aft Neden Çıkar? Aft Çıkarsa Ne Yapmak Gerekir?

Tatlı krizlerini önlemenin en etkili yolu nedir?
8 Nisan 2019
Uçuk Nasıl Tedavi Edilir?
8 Nisan 2019

Aft çoğunlukla ağız içerisinde oluşan yaralardır. Bu yaraların çıkma sebebi ise vitamin eksikliği, demir eksikliği sonucunda görülmektedir.

Aft, ağız içerisinde oluşan ve genellikle yeme içme alışkanlıklarını etkileyici düzeylere erişebilen bir rahatsızlıktır. Ağzın hemen her bölgesinde gözlemlenebilen aft, tuzlu ya da ekşi gıda maddelerinin tüketimi halinde acı verici etki göstermektedir. Peki, aft neden çıkar ve nasıl geçer? İşte, hemen her yaştan kişilerin karşılaşabileceği bu sorun hakkında bazı bilgiler
Dudakların iç tarafı, yanak içleri gibi bölgelerde gözlemlenen ve hemen her bireyin hayatı boyunca en az bir kez karşılaştığı rahatsızlık olan aft, yemek yeme alışkanlıkları dışında, gülme ve konuşma gibi eylemleri de güçlendirdiği için yaşam kalitesini düşürebilmektedir. Çiğneme esnasında ısırma, vitaminsizlik ve yetersiz beslenme durumlarında gözlemlenebilen aft, kendi haline bırakıldığında iki haftaya yakın bir sürede iyileşebilmektedir.

AFT, GÜLMEYİ VE KONUŞMAYI GÜÇLEŞTİRİYOR

Aft, ağzın içinde genellikle hareketli bölgelerde, yani yanak ve dudak mukozasında (üzerinde çok sayıda ince memecik ve salgı bezi delikleri bulunan, iç organları kaplayan koruyucu sümük doku), dil üzerinde, yumuşak damakta ve diş eti üzerinde görülen solgun bir sarı-kırmızı hale ile çevrili, hayli ağrılı yaralardır.

Gülmeyi, konuşmayı ve çiğnemeyi güçleştirir. Aft oluşumu çok yaygındır; toplumda en az beş kişiden biri aft sorunu ile karşı karşıyadır. Kadınlar erkeklere göre daha hassastır.

GENÇLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Her yaşta aft oluşumu görülebilir, ancak yapılan araştırmalar büluğ çağındaki gençlerde daha sık aft görüldüğünü ortaya koyuyor. Aft yaraları genellikle tek olarak oluşsa da aynı anda ağzın içinde birden fazla yara da oluşabilir. Yaraların büyüklükleri 1 mm ile 10 mm arasında değişebilir. Aftların oluşum sıklığı kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde yılda 1-2 defa oluşurken bazılarında daha sık, hatta sürekli oluşabilir.

AFT NEDEN OLUŞUYOR?

Aftın neden oluştuğu tam olarak bilinmiyor. Tek bir kişi için bile birden fazla faktör geçerli olabilir. Aft yaralarının oluşumuna bakteri ya da virüs neden olmaz. Aftın oluşumunu hızlandıran ya da seyrini kötüleştiren birçok faktör var.

Bunlar arasında B12 vitamini, folik asit ve demir eksikliği, stres, ağız mukozasını tahriş edebilecek yiyecekler, gıda alerjisi, sigara, ağızda meydana gelen yaralanmalar ve tahrişler, diş macunundaki birtakım kimyasal maddeler, sistemik yani tüm vücudu etkileyen hastalıklar, bağışıklık sisteminin zayıflaması ve hormonal değişiklikler en önemlileridir.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir