Otonom Araçlar
29 Ağustos 2018
Myanmar’da köyler sular altında kaldı: 50 bin kişi tahliye edildi
29 Ağustos 2018

Adaptif farlar, geceleri veya düşük ışık şartlarında virajlarda ve tepelerde görünürlüğü artırarak daha güvenli sürüş yapmak için tasarlanmış etkin bir güvenlik özelliğidir. Adaptif farlar, normal farlarla karşılaştırıldığında sürüş ortamını daha iyi aydınlatarak gece veya düşük ışık şartlarında daha fazlasını görmenizi sağlar. Virajlı bir yolda ilerlerken normal farlar düz aydınlatmaya devam ederl ve böylelikle aslında viraj içerisinde gerçek yolunuzu aydınlatmak yerine yolun yan tarafını aydınlatırlar. Diğer yandan, adaptif farlar viraj içerisinde istikametini ayarlayarak gerçek yolunuzu aydınlatabilmektedir.
Benzer şekilde, standart farları olan bir araç bir tepeden geçerken, farları geçici olarak yukarıya doğru gökyüzüne bakar. Bu durumda, sürücülerin önündeki yolu görmesini ve yaklaşan sürücüleri fark etmesini zorlaştırmaktadır. Bunun aksine, adaptif farlar, aracın konumuna göre ışık huzmesini yukarıya veya aşağı doğru yönlendiren otomatik bir sistem kullanırlar.

Adaptif farlar, gece sürüşlerinde, alacakaranlık esnasında veya düşük ışık şartlarında kullanışlı olur. Aydınlatma sistemlerinin olmadığı yollarda viraj içerisinde bir hayvanı normal farlarla görmeme ihtimaliniz bulunurken adaptif farlar sayesinde viraj içerisi aydınlatılacağı için hayvanı farkeder ve kazadan kurtulabilirsiniz. Dar bir yoldan bir tepenin üstünden geçerken, başka bir sürücünün gelip gelmediğini göremezsiniz. Bu sistemle gelen sürücüyü fark edersiniz. Normal farlar viraj içerisinde karşıdan gelen sürücüleri de zor durumda bırakır. Adaptif farlar yalnızca önünüzü aydınlatacağından bu durumdan da kurtulmanıza olanak sağlar. Adaptif farlar bazen aktif farlar veya adaptif ön aydınlatma sistemleri olarak da adlandırılır.
Nasıl Çalışır?
Adaptif far sistemleri, bir elektronik kontrol birimi (ECU) tarafından denetlenen ve kontrol edilen çeşitli alt bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler; her tekerleğin dönüş hızını izleyen tekerlek hız sensörleri, aracın bir köşeyi dönerken oluşturduğu yan hareketini idrak eden sapma sensörü, direksiyon simidinin açısını izleyen bir direksiyon giriş sensörü ve her bir fara bağlanmış küçük motorlardır. Bu farlar, aracınızın gidiş istikametine göre direksiyon açınızı izeleyebilen elektronik sensörleri kullanır. Sensörlerden gelen veriler, ECU tarafından açıklanır. Bu veriler, aracın hızını, virajın açısını ve uzunluğunu veren değerlerdir. Daha sonra ECU, farlara bağlı olan motorlara kaç derece ve ne tarafa döneceği bilgisini gönderir. Çoğu adaptif far sistemleri her bir yana 15 derece dönme yeteneğine sahipken yeni far sistemlerinde bu değer daha da fazladır.Ayrı olarak çoğu adaptif far sisteminde kendinden düzeylendirme sistemi de bulunmaktadır. Bu sistem farların yükseklik ayarını otomatik olarak yapmaktadır. Bu sistemi kullanan sistemlerde bir de düzey ölçüm sensörü bulunmaktadır. Bu şekilde ufak tepelerden veya çukurlardan geçerken farların doğru düzeyde ayarlanması sağlanır.

Uzun Far Asistanı
Adaptif far sistemlerinin bazılarında uzun far asistanı da bulunmaktadır. Otomatik yüksek hüzme başka bir deyişle uzun far sisteminde düşünülen far ışığı uzun far olarak ayarlıdır. Aracın ön tarafına kurulmuş kameralar, yaklaşmakta olan araçları tanımlamak ve sürücünün müdahalesi olmaksızın otomatik olarak kısa farlara geçmesini sağlamak için kullanılır. Kısa hüzmeli farlara geri dönmeyi unuttuğunuzda, yaklaşan bir aracın sürücüsünü gözünü kamaştırır ve görüş alanını kısıtlarsınız. Ayrı olarak geceleri uzun farlarınızı ihmal ederiz ve sizin görüş alanınız oldukça azalmış olur. Bu vaziyetlerin ortadan kalkması ve daha güvenli bir sürüş için uzun far asistanı çok önemli ve değerli bir özelliktir.Adaptif far sistemleri uzun far asistanı ile beraber gece sürüşlerinizde, virajlardan ve tepelerden geçerken bir hayli tehlikeden korunmanıza yardımcı olacaktır. Aktif güvenlik sistemlerinin oldukça yaygınlaştığı son zamanlarda seçenek olarak şart olan bir donanımdır. Uzun yol sürüşlerinde sürüş konforunuzu artıracak ve güvenli bir sürüş yapmanızı sağlayacaktır. Keyifli sürüşler dileriz.

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir