2. Dünya Savaşını Anlatan Filmler

5G 2020’de Hizmete Sunulacak
7 Mart 2019
KANAYAN ÖMRÜM BENİM
7 Mart 2019

2. Dünya Savaşı herkesin merak ettiği bir konu olmaktadır. 2. Dünya savaşını anlayabilmemiz ve o anları yaşaya bilmemiz için bu olay filme dökülmüştür ki şüphesiz çok sayıda izlenme almıştır.

Bugün sizler için 2. Dünya Savaşını konu alan filmleri sıraladık.

1) Enemy At the Gates (Kapımdaki Düşman)

2. Dünya Savaşının en hararetli dönemi olan tarihin en fazla kişinin öldüğü operasyonu Barbarossa Harekatı‘ndaki Stalingrad Muharebesini konu almıştır. Film Stalingrad Muharebesinde yer alan Sovyet Sniper Vasili Zaytsev ile Hitler tarafından özel olarak gönderilen Alman sniper arasındaki çekişmeye filme dökmüşlerdir.
Yapım Yılı: 2001
IMDB Puanı: 7,6

2) Saving Private Ryan (Er Ryan’ı Kurtarmak)

Bu film ise 2. Dünya Savaşında bir grup askerin James Francis Ryan adlı askeri bulma çalışmasını anlatır. Özellikle filmin ilk 20 dakikasındaki Normandiya çıkarması sahneleri sinema tarihinin en gerçekçi sahnelerinden olarak bilinir.
Yapım Yılı: 1998
IMDB Puanı: 8,6

3) The Thin Red Line (İnce Kırmızı Hat)

2. Dünya Savaşı esnasında bir takım askerin yaşadıkları stres dolu anları ve ardından yaşadıkları dramatik süreçleri yansıtmaktadır. Film özellikle Guadalcanal Muharebesini ön planda tutmuştur.
Yapım Yılı: 1998
IMBD Puanı: 7,6

4) Tora! Tora! Tora!

2. Dünya Savaşındaki Pearl Harbor saldırısını hem Amerikalıların gözünden hem de Japonların gözünden anlatan bir ortak Amerikan-Japon yapımı film olmaktadır.
Yapım Yılı: 1970
IMDB Puanı: 7,5

5) Das Boot

2. Dünya Savaşı konulu gelmiş geçmiş en iyi filmlerden birisi olarak adlandırılır. Film 2. Dünya Savaşı sırasında bir Alman U Bot’unda yaşananları konu almaktadır. U-96 tipi bir Alman denizaltısının mürettebatının yaşadıkları ve psikolojik durumları oldukça gerçekçi bir şekilde anlatılmıştır ve bu bakış açısı o zamana kadar savaş filmlerinde olmayan bir bakış açısıdır. Filmin 1980 yılındaki galasına gelen ünlü sinema eleştirmenleri filmden sonra yönetmen Wolfgang Petersen’i ayakta alkışlamışlardı.
Film genel olarak Atlantik Cephesinde geçer.
Yapım Yılı: 1981
IMDB Puanı: 8,4

6) The Schindler’s List (Schindler’in Listesi)

The Schindler’s List bu film tam anlamıyla baştan sona bir başyapıttır. Steven Spielberg yönetmen koltuğunda olduğu bu filmi sadece 2. Dünya Savaşı filmleri arasında değerlendirmek yanlış olur keza bu film sinema tarihinin gelmiş geçmiş en iyi filmlerinden birisi olarak bilinir. Film Nazilerin holokost sürecinde topluca imha edilen Yahudileri kurtarmaya çalışan Oskar Schindler adındaki bir Alman işadamının yaptıklarını anlatır. Oldukça sarsıcı ve derin bir filmdir.
Yapım Yılı: 1993
IMDB Puanı: 8,9

7) Letters from Iwo Jima (Iwo Jima’dan Mektuplar)

Letters from Iwo Jima, Iwo Jima muharebesine katılan askerlere ait mağaralarda ve yerlerde kalan mektuplardan esinlenerek çekilmiştir. Film bir Clint Eastwood şaheseri olmasına rağmen tamamen Japonca çekilmiştir. Filmde Iwo Jima muharebesine katılan askerler ve komutanlara ait kesitlere de yer verilmektedir.
Yapım Yılı: 2006
IMDB Puanı: 7,9

8) A Bridge Too Far

Bu filmi kendisi ile aynı adı taşıyan kitaptan uyarlanmıştır. Film 2. Dünya Savaşındaki Market Garden Operasyonunu anlatmakta. Operasyonda yapılan hatalar ve bu hatalardan dolayı operasyonun başarısız olmasını detay detay işlenmiştir. Şüphesiz, 2. Dünya Savaşı’nı konu alan en güzel filmlerden birisidir.
Yapım Yılı: 1977
IMDB Puanı: 7,4

9) The Longest Day (En Uzun Gün)

2. Dünya Savaşını işleyen en eski filmler arasındadır. 1962 yapımı bir film olmasına rağmen tam anlamıyla bir şaheserdir. Filmde Normandiya çıkarması sırasında sivillerin yaşadıkları konu almıştır. Filmin ismi Batı Avrupa ordular grup komutanı Erwin Rommel’in şu sözünden etkilenerek yapılmıştır. “Hem müttefikler hem de Almanlar için bu gün en uzun gün olacak”
Yapım Yılı : 1962
IMDB Puanı: 7,8

10) The Pianist (Piyanist)

Bu film, 2. Dünya Savaşı’nı işleyen en etkili filmlerden birisidir olarak nitelendirilir. İzleyenleri iliklerine kadar etkiler. Film Nazilerin holokost sürecinde bir Yahudi piyanistin yaşadıklarını anlatır.
Film Yahudi asıllı Polonyalı piyanist ve bestekar Wladyslaw Szpilman’ın hayatının anlatıldığı Ronald Harwood’un kitabını örnek alarak çekilmiştir. The Pianist, Fransa-Almanya-Polonya ortak yapımıdır.
Yapım Yılı: 2002
IMDB Puanı: 8,5

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir