15 Saatte Manş Denizi’ni Geçti

Nobel Getirmesi Beklenen : Daron Acemoğlu
13 Ağustos 2018
Temel Yeterlilik Testi’nde 256’ncı Oldu
13 Ağustos 2018

Yüzmeyle 6 yaşında tanışan ve Manş Denizi’ni yüzerek geçen üçüncü Türk kadını unvanını alan 22 yaşındaki Bengisu Avcı yeni hedefinin dünyanın en zor 7 açık hava yüzme parkurunu tamamlamak olduğunu ifade etti.
Manş Denizi’ni günde 6-10 saat çalışmayla geçti.

Ege Üniversitesi Antrenörlük Bölümü’nde eğitimine devam eden Bengisu Avcı, “En büyük tutkum” dediği yüzmeyle 6 yaşında tanıştığını söylüyor. Annesinin desteği sayesinde başladığı yüzmede önce havuz yarışlarına katılan Avcı, 2011’de Açık Su Milli Takımı’na girdi, Türkiye’yi çoğu uluslararası müsabakalarda temsil ederek dereceler elde etti. İngiltere ve Fransa arasındaki denizi geçmek için günde 6- 10 saat çalışan, gece gündüz yüzen ve özel beslenme programları uygulayan Avcı, ikinci kez geçmeyi denediği Manş Denizi’ni 3 Ağustos’ta geçti.
Türkiye’den solo olarak Manş’ı geçen 15’inci yüzücü oldu.
Soğuk su, kuvvetli akıntı, 2 metreyi bulan dalgalarla mücadele eden Avcı, çok yoğun deniz trafiği ile bilinen Manş Denizi’ni 15 saat 47 dakikada geçtikten sonra Türk bayrağını açtı. Bengisu Avcı, Türkiye’den solo olarak Manş’ı geçen 15’inci yüzücü oldu ve 1875 yılından bugüne kadar parkuru tamamlayan bin 521 kişi arasında yerini aldı.
İlk denemesinde hipotermi sebebiyle sudan çıkmak zorunda kaldı.
Avcı, Manş Denizi’ni geçmek için ilk kez geçen sene denemede bulunduğunu yalnız hipotermi sebebiyle hakem kararıyla sudan çıkarıldığını ifade etti. Deniz ve kara antrenmanlarıyla parkura hazırlandığını dile getiren Avcı, kilo almak için büyük çaba gösterdiğini, karbonhidrat ve yağ ağırlıklı gıdalarla beslendiğini kaydetti.
‘Yüzerken arkadaşlarımın adlarını saydım ve başardım’

Manş Denizi’ni geçmeyi denerken arkadaşlarını ve teknede kendisine eşlik eden annesini düşünerek motive olduğunu vurgulayan Avcı, şu şekilde konuştu:
“Hazırlık sırasında en fazla kilo durumuma dikkat ettim. 60 kiloydum ve Manş için zayıftım. Bu sene aşağı yukarı 10 kilo aldım. Yağ ve kas oranını artırdım. Dalgalar çok yüksek ve güçlü olduğu için kaslarımı güçlendirdim. Hırvatistan’da kamp yaptım. İngiltere’den bir ekipten antrenman konusu ile ilgili destek aldım. Geçen seneki yenilgim bana tecrübe kattı. Bana inanmaya devam edenleri düşündüm. Yüzerken arkadaşlarımın adlarını saydım ve başardım.”
‘Oceans 7’yi tamamlayan ilk Türk kadını olmak istiyorum’
Hedef yükselterek çalışmalarına devam edeceğini aktaran Avcı, “Bundan sonra Oceans 7 tamamlayan ilk Türk kadını olmak istiyorum. İngiliz Kanalı (İngiltere-Fransa), Cook Strait (Yeni Zelanda), Catalina Kanalı (ABD), Cebelitarık Boğazı (İspanya-Fas), Molokai Kanalı (Hawaii), Kuzey Kanalı (İrlanda-İskoçya), Tsagaru Kanalı’nı (Japonya) aşmayı hedefliyorum.” şeklinde konuştu.

Türkiye’de bunu başarabilecek çoğu insan olduğunu belirten Avcı, maddi ve manevi zorlukların aşılmasıyla zaferlerin elde edilebileceğini dile getirdi.

Beğendiniz mi ? Nobel Ödüllü Prof. DR. Doran Acemoğlu okumak ister misiniz ?

İlginizi Çekebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir