Copyright 1998-2010 Tokat.com All Rights Reserved. E-mail kadioglu@tokat.com  Güncelleme  23/09 /2012
Tokat.com ile Şehrini Keşfet
Ülke
:
Türkiye
Araç Plaka Kodu
:
60
Telefon Alan Kodu
:
356
Posta Kodu
:
60100
Genel Nüfusu
:
828.027
ETF Nüfusu
:
598.762
Yüzölçümü
:
9.958 km²
Rakımı
:
623 m
İlçe Sayısı
:
12
Köy Sayısı
:
609
Belde Sayısı
:
77
Saat Dilimi
:
GMT +2
Para Birimi
:
Türk Lirası
En Yaygın Din
:
İslam
Tokat Genel Bilgiler
Hava Durumu
TOKAT
Tokat Güncel
Hava Tahmini
Tokat 3 Günlük
Hava Tahmini
TOKAT
Tokat Haritası
Tokat Anketler
  • TOKAT ŞEHRİ GENEL BİLGİLERİ
               
               
  • TOKAT MEDYASI
               
               
  • TOKAT ACİL YARDIM HİZMET FİRMALARI
          

               
TOKAT İLİMİZİN GELİŞİMİ İÇİN ANKETLERİMİZE KATILIMINIZI BEKLİYORUZ
KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ.
    1990 sayımına göre toplam nüfûsu 106.014 olup, 68.384’ü ilçe merkezinde, 37.630’u köylerde yaşamaktadır. Merkeze bağlı 45, Dökmentepe bucağına bağlı 7 köyü vardır.

    İlçe toprakları kuzeyde Buzluk ve Sakarat dağları, doğuda Yaylacık Dağı, güneyde Deveci Dağlarıyla çevrilidir. Dağların sularını Yeşilırmak’a kavuşan Kurucuk ve Keçeci dereleri toplar. Tabiî bitki örtüsü step olup, dağlık bölgelerde meşe ve kayın ormanları vardır. Toprakları genelde düzdür.

    Ekonomisi tarım ve tarıma bağlı sanâyiye dayanır. Başlıca tarım ürünleri şekerpancarı, buğday, arpa, üzüm, ayçiçeği, baklagiller ve elmadır. İlçedeki diğer bir ekonomik faaliyet de sığır besiciliğidir. İlçenin en önemli sanâyi kuruluşu Şeker Fabrikasıdır. Bunun yanında bu fabrikaya bağlı ispirto ve makina fabrikaları da vardır. İlçe topraklarında atimon, kireçtaşı ve traverten yatakları olup, Türkiye’nin en yüksek kaliteli antimon yatağı bu ilçededir.

    İlçe merkezi Kazova’nın kuzeybatısında Yeşilırmak’ın kenarında kurulmuştur. Önceleri küçük bir yerleşim merkeziyken şeker fabrikasının kurulmasıyla hızla gelişmiştir. Zile ile Amasya’yı Tokat’a bağlayan yolların birleştiği noktada bulunur. Sivas-Samsun demiryolu ilçeden geçer. İl merkezine 45 km uzaklıktadır. Turhal belediyesi 1892’de kurulmuştur.
Kesikbaş
Köprüsü
Merkez Camii Çevresi
Belediye Arkası
Cumhuriyet Meydanı
Turhal Belediye Kameralarını izlemek için aşağıdaki linki tıklayıp webcamtr.msi dosyasını indirip, bilgisayarınıza kurup yeniden başlattıktan sonra izleyebilirsiniz.