Copyright 1998-2010 Tokat.com All Rights Reserved. E-mail kadioglu@tokat.com  Güncelleme  23/09 /2012
Tokat.com ile Şehrini Keşfet
Ülke
:
Türkiye
Araç Plaka Kodu
:
60
Telefon Alan Kodu
:
356
Posta Kodu
:
60100
Genel Nüfusu
:
828.027
ETF Nüfusu
:
598.762
Yüzölçümü
:
9.958 km²
Rakımı
:
623 m
İlçe Sayısı
:
12
Köy Sayısı
:
609
Belde Sayısı
:
77
Saat Dilimi
:
GMT +2
Para Birimi
:
Türk Lirası
En Yaygın Din
:
İslam
Tokat Genel Bilgiler
Hava Durumu
TOKAT
Tokat Güncel
Hava Tahmini
Tokat 3 Günlük
Hava Tahmini
TOKAT
Tokat Haritası
Tokat Anketler
  • TOKAT ŞEHRİ GENEL BİLGİLERİ
               
               
  • TOKAT MEDYASI
               
               
  • TOKAT ACİL YARDIM HİZMET FİRMALARI
          

               
TOKAT İLİMİZİN GELİŞİMİ İÇİN ANKETLERİMİZE KATILIMINIZI BEKLİYORUZ
KATILIM İÇİN TIKLAYINIZ.
  Niksar, târih ve kültürümüz bakımından önemli birikime sâhip bir ilçedir. Güçlü bir Bizans şehriyiken 1071 târihinden sonra Melik Ahmed tarafından fethedildi ve Danişmend beyliğinin başşehri Sivas’tan Niksar’a nakledildi. Niksar’ın başşehir olmasıyla şehir îmâr edildi ve günümüze kadar ulaşan kalıcı eserler bırakıldı. İlk medrese Niksar’da kuruldu. Fâtih Sultan Mehmed Han, Trabzon Rum Krallığına son vermek için çıktığı seferde son hazırlıkları Niksar’da yaptı.
    1990 sayımına göre toplam nüfûsu 84.932 olup, 35.201 kişi ilçe merkezinde, 49.731 kişi köylerde yaşamaktadır. İlçe topraklarının kuzey ve kuzeydoğusunda Canik Dağları, güney- indeyse Köse Dağları yer alır. Çoruh-Kelkit Vâdisinin ilçe merkezi yakınında genişlemesiyle meydana gelen Niksar Ovası verimli tarım alanıdır.
    Ekonomisi tarıma dayalıdır. Zengin tarım toprakları, elverişli iklim özellikleri ve sulama imkânlarıyla ilçe, tarım ürünleri üretimi yönünden önde gelen ilçelerdendir. Şekerpancarı, buğday, zeytin, pirinç, mısır, patates, tütün başlıca tarım ürünleridir. Meyve ve sebzecilik de gelişmiştir. En fazla domates, fasulye, elma, üzüm yetiştirilir. İlçe ilin orman varlığı yönünden de en zengin ilçesidir. Ormancılık, ekonomide önemli yer tutar. Hayvancılık gelişmektedir.
    İlçe merkezi Kelkit Çayının kollarından olan Çanakçı Deresi Vâdisinin yamaçlarında ve Erzincan-Amasya karayolunun 9 km kadar kuzeydoğusunda kurulmuştur. İlçe merkezinden Tokat-Ünye karayolu geçer. İl merkezine 55 km mesâfededir. Niksar belediyesi 1876’da kurulmuştur